Nejznámějším dílem Václava Aulického je pražský televizní vysílač

Vložil
ČTK
28.02.2019 15:35
Praha

Václav Aulický

Praha - Jméno architekta Václava Aulického se v poslední době v médiích objevuje především v souvislosti s bouraným komplexem budov Transgas v centru Prahy, jehož je spoluautorem. Jeho nejznámějším dílem je ale televizní věž na pražském Žižkově. K jeho dalším realizacím patří dostavba výškových budov na pankrácké pláni v Praze nebo objekt telefonní ústředny v Praze-Dejvicích. Václav Aulický oslaví 1. března pětasedmdesátiny.


Představitel takzvané high-tech architektury Aulický absolvoval stavební fakultu ČVUT v Praze. Prvním významnějším projektem, na kterém se spolupodílel, byla výstavba areálu Tranzitního plynovodu na pražských Vinohradech. V roce 1974 přešel do společnosti Spojprojekt Praha, kde dostal na starost stavbu televizního vysílače v Ostravě-Hošťálkovicích a telefonních ústředen v pražských Dejvicích a Hradci Králové.

Koncem 70. let byl Aulickému svěřen projekt televizního vysílače pro Prahu. Nepřehlédnutelná stavba, evokující raketu připravenou ke startu, vyrostla v Mahlerových sadech v letech 1985 až 1992. Na technickém řešení 216 metrů vysoké věže z oceli a betonu se kromě Aulického významně podílel také statik Jiří Kozák.

Později se pražský rodák Aulický podílel na návrzích řady komerčních i obytných budov. Podepsán je mimo jiné pod návrhem areálu České pojišťovny v Praze na Pankráci, administrativního centra Karlín nebo další pražské budovy Diamond Point na Těšnově. Od roku 2005 Aulický přednáší na Fakultě architektury ČVUT, kde se také habilitoval jako docent.
0 komentářů
přidat komentář

Související články