Návštěvníkům se znovu otevře pražská Invalidovna

Vložil
ČTK
26.05.2020 08:00
Praha - Druhou návštěvnickou sezonu zahájí dnes pražská Invalidovna. Návštěvníkům nabídne nové typy prohlídek a programů představujících historii objektu, výstav, či kulturní akce pod taktovkou Studia Alta, které nově sídlí v západním křídle Invalidovny.


Na zájemce čeká pokračování úspěšné geohry pro chytré telefony. Národní památkový ústav v ní hráčům představí vnitřní části Invalidovny a především tehdejší život invalidů. Nově se budou moci zájemci do hloubky seznámit také s příběhy osobností spjatých s Invalidovnou, například jak to bylo s místní trafikou, kantýnou, či duchovní správou.

V sobotu 6. června si Invalidovna připomene okolnosti svého založení a naváže na historickou tradici kladení věnců k pomníku Petra Strozziho v den jeho úmrtí roku 1664. Právě z prostředků nadace, která po smrti tohoto šlechtice vznikla, byla stavba Invalidovny financována. Událost bude doplněna o taneční performance ve spolupráci se Studiem Alta.

NPÚ převzal Invalidovnu v roce 2018 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových poté, co se stát památku pokoušel neúspěšně prodat v dražbě. Budova se nabízela přibližně za 640 milionů korun.

Invalidovna vznikala v letech 1731 až 1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera jako útulek pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. Později v budově působil Vojenský ústřední archiv, výrazně ji poškodily povodně v roce 2002 a pak byl objekt převeden na ÚZSVM. Roku 2017 byla zařazena na seznam národních kulturních památek. Areál je oblíbený mezi filmaři, natáčely se tam například scény z Amadea Miloše Formana.
0 komentářů
přidat komentář

Související články