Invalidovna se na půl roku otevře, bude v ní hudba a divadlo

Vložil
ČTK
06.05.2019 19:55
Praha

Karlín

Praha - Pražská Invalidovna, rozsáhlý barokní palác, který od loňska spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), se od úterý otevře na půl roku veřejnosti. Spolek Iniciativa pro Invalidovnu má od památkářů k dispozici západní křídlo budovy, kde bude připravovat hudební, divadelní a taneční představení, budou se tam konat přednášky, besedy, diskuse či workshopy. ČTK to sdělila mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. NPÚ připravuje obnovu objektu asi za miliardu korun.


NPÚ převzal Invalidovnu loni v květnu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových poté, co se stát památku pokoušel neúspěšně prodat v dražbě. Budova se nabízela přibližně za 640 milionů korun.

V objektu chce ústav zřídit informační centrum a kavárnu, další prostory by měly sloužit kancelářím NPÚ, odborům ministerstva kultury, vzdělávacím aktivitám i zdejšímu komunitnímu životu. Památkáři říkají, že rekonstrukce by měla být dokončena v letech 2024 až 2025.

Invalidovna vznikala v letech 1731 až 1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera jako útulek pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. Pro nedostatek financí se z návrhu realizovala jen devítina. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. Později v budově působil Vojenský ústřední archiv, který se přestěhoval do objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Ministerstvo obrany pak převedlo Invalidovnu na základě usnesení vlády na ÚZSVM.

Roku 2017 byla zařazena na seznam národních kulturních památek. Areál Invalidovny zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12.000 m² a zahrady, které mají rozlohu téměř 10.000 m². Areál je oblíbený mezi filmaři, natáčely se tam například scény z Amadea Miloše Formana.

V úterý 7. května je připraven kulturní program od 14:00, od 17:00 si mohou zájemci Invalidovnu prohlédnout při komentovaných prohlídkách. Na akci vystoupí senegalský hudebník Omar Ka, DJ a multimediální umělec Aid Kid, polský improvizátor Horsy a další. Svou tvorbu představí formou instalací osobnosti současné české a zahraniční výtvarné scény a scénografie – Petr Písařík, Michal Cimala, Jakub Nepraš, Vladimír Turner, Paul Chaney, Dragan Stojčevski nebo Mark Paul Divo. Připraveno je divadlo, představení pro děti v zahradě a občerstvení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články