Národní knihovna bude zatím kvůli prostorám přistavovat depozitář

Vložil
ČTK
02.10.2008 13:05
Praha

Praha - Prostorové problémy Národní knihovny (NK) by mohla částečně řešit dostavba hostivařského depozitáře. Vedení knihovny přikoupilo další tamní pozemek a chce co nejrychleji zadat výběrové řízení na přístavbu v Hostivaři, aby se mohlo příští rok začít stavět. Uvedl to včera server Aktuálně.cz. Ředitel NK Pavel Hazuka ale zatím stále nevylučuje, že by se stavěla i nová budova Národní knihovny.

    Pozemek v Hostivaři knihovna plánovala získat již delší dobu. Jde o zpětný výkup z restitucí. Navracení majetku v restitucích totiž pozemky v Hostivaři, které patří knihovně, výrazně rozparcelovalo. Pokud by NK do budoucna chtěla své depozitární prostory v Hostivaři rozšiřovat, bylo třeba část pozemků vydaných v restituci vykoupit. Cena nově pořízeného pozemku je kolem 15 milionů korun.
    Aktuálně.cz uvádí, že nová stavba v Hostivaři se bude platit z peněz, které měl Hazukův předchůdce Vlastimil Ježek připraveny na Kaplického projekt. Nový depozitář v Hostivaři by měl stát kolem půl miliardy korun. S výstavbou depozitáře počítal jako s variantním, zároveň ale dočasným, a ne dokonalým řešením prostorových problémů i Ježek. Uváděl, že by jeho přístavba mohla stát přibližně 350 milionů korun.
    O částku potřebnou na stavbu depozitáře se podle Aktuálně.cz sníží suma, která je na řešení prostorových problémů knihovny určena již přes dva roky. Kabinet Jiřího Paroubka se v červenci 2006 usnesl, že 1,9 miliardy korun půjde na "přípravu a realizaci objektu Národní knihovny". Původně vláda v červnu 2006 schválila, že částka půjde na "nový objekt".
    Hazuka nahradil Ježka před třemi týdny, bývalého ředitele ministr kultury Václav Jehlička odvolal, protože se domníval, že příprava soutěže na návrh nové budovy byla špatně připravená, a z toho plynou všechny následující problémy s přípravou stavby. Ježek ale opakoval, že si není svých pochybení při přípravě soutěže vědom; tím, kdo znemožnil pokračovat v přípravě stavby, je podle něj magistrát, jenž knihovně neprodal slíbené pozemky.
    Krátce před svým odvoláním Ježek přišel s tím, že jedná o jiném pozemku v Praze pro Kaplického stavbu. Hazuka, který již dříve v NK pracoval, po svém uvedení do funkce ČTK řekl, že chce v jednání o novém pozemku pokračovat. Uvedl ale, že se nejprve seznámí se všemi materiály a dokumenty, které mnohaměsíční anabázi zahájenou vyhlášením výsledků mezinárodní architektonické soutěže dokládají.
    Ministr kultury zase několikrát naznačil, že zvažuje, že by celá soutěž na stavbu nové knihovny mohla být zrušena. Zrušit ji může jedině její vyhlašovatel, tedy Národní knihovna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články