Národní knihovna vyhlásila tendr na nové sklady v Hostivaři

Vložil
ČTK
29.08.2010 00:15
Praha

Praha - Národní knihovna (NK) vyhlásila tendr na rozšíření depozitáře v Hostivaři. V první etapě, která bude stát asi 420 milionů korun, bude postaven nový sklad pro minimálně 2,5 milionu knih především z Národního konzervačního fondu. ČTK to zjistila na serveru veřejných zakázek. Stavba by měla být dokončena do ledna 2012. Následovat bude další etapa. Dostavby mají vyřešit kapacitní problémy knihovny.
    Podle plánů, které knihovna zveřejnila loni při posuzování vlivu stavby na životní prostředí, vyroste nový objekt západně od současné budovy, severní a jižní fasáda bude v rovině se současným depozitářem. Mezi stavbami bude asi desetimetrová proluka, obě budovy ale budou propojeny skleněnými chodbami. Součástí projektu je také parkoviště a řešení zeleně v okolí.
    Kromě rozšíření prostor pro uskladnění knih mají být v Hostivaři vybudována také pracoviště pro zpracování fondů nebo pro digitalizaci.
    Při vybírání vítězné nabídky bude knihovna nejvíce přihlížet k nabídnuté ceně, důležitý ale bude také termín dokončení. Nejvýhodnější nabídky by mělo vedení instituce znát na začátku října.
    NK počítá s tím, že depozitář bude rozšířen na začátku roku 2012. Poté má následovat druhá etapa za dalších asi 400 milionů korun, která jeho kapacitu zvýší na deset milionů svazků. Prostory tak budou srovnatelné s původně zamýšlenou budovou na Letné.
    Již dnes jsou ve stávajícím depozitáři v Hostivaři uloženy podle webových stránek NK dvě třetiny sbírek knihovny, tedy asi čtyři miliony svazků. Zatímco nyní v areálu pracuje 60 zaměstnanců, po rozšíření se jejich počet zvýší na 180. Kapacita studovny vzroste z 25 na 40 míst.
    Kapacita rozšířeného depozitáře by měla vystačit na 30 až 50 let. Ročně musí NK uskladnit asi 40.000 knih a dalších několik desítek tisíc novin nebo časopisů.
    Pozemky v pražské Hostivaři, které se nacházejí mezi ulicemi Rabakovská a Sodomkova, získala knihovna v 90. letech minulého století. V letech 1992 až 1995 byl z bývalé výrobní haly přestavěn současný depozitář, na pozemku zbyla zároveň rezerva pro další výstavbu.
    Hostivařský depozitář má vyřešit kapacitní problémy knihovny, které chtělo minulé vedení NK řešit výstavbou nové budovy na Letné podle návrhu architekta Jana Kaplického. Tento projekt ztroskotal zejména na politické neochotě.
    Příští týden však začne kontrola majetku a hospodaření NK, zahájí ji auditorská společnost KPMG, s níž ve čtvrtek uzavřelo ministerstvo kultury smlouvu. Výsledky auditu mohou ohrozit postavení ředitele NK Pavla Hazuky, řekl dnes ČTK tajemník ministra kultury Stanislav Brunclík. Podle něj je pravděpodobné, že na místo ředitele NK bude vypsáno výběrové řízení.
    Brunclík již dříve připustil, že zadání auditu v NK může souviset s  nákladnou opravou NK v Klementinu, která nahradila původně zamýšlenou novostavbu. Mluvčí NK Barbora Stýblová uvedla, že jsou připraveni s auditory spolupracovat.
    V knihovně už jeden audit v červenci začal, ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) ale auditory odvolal do jiné organizace.
0 komentářů
přidat komentář

Související články