Na mosteckém sídlišti se ztratily radiátory, město koupilo nové

Vložil
ČTK
20.10.2007 08:10
Most

Most - Z bytů v mosteckém sídlišti Chanov obývaném Romy a nepřizpůsobivými lidmi se ztratilo 36 radiátorů. Všechna otopná tělesa podle náměstkyně primátora Hany Jeníčkové zloději odcizili z uzamčených bytů, většinou v noci. Radiátory ještě nebyly před topnou sezonou napuštěny vodou. Obyvatelé bytů si údajně ničeho nevšimli, nákup nových těles město přišel na více než 150.000 korun, řekla dnes novinářům Jeníčková.
    Odbor městského majetku spravuje v Chanově 352 bytů, z nichž 80 je zcela zničených. Obyvatelé sídliště dluží městu na nájemném více než 81 milionů korun. "V souvislosti s krádeží radiátorů jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Sídliště je kvůli dluhům už léta bez teplé vody. Zajistit topení však ze zákona musíme," uvedla Jeníčková.
    Nové radiátory už město nechalo nainstalovat, ve čtvrtek se do nich začala napouštět voda. "Radiátory skončily nejspíš ve sběrnách druhotných surovin. Preventivním opatřením je v současné době voda v systému, její tlak neumožní otopné těleso odříznout. S právníky města hledáme způsob, jak zamezit krádežím i v letním období," doplnila Jeníčková.
    Udržet na sídlišti pořádek a ochránit ho před nájezdy zlodějů, je nad možnosti města i  policie. Kromě krádeží otopných těles se magistrát potýká s vandalismem zejména v bloku 13, kde je jediný výtah. Ke kameře umístěné vně objektu proto přibude kamera monitorující dění na chodbách.
    Magistrát chce do budoucna podle Jeníčkové změnit přístup k obyvatelům sídliště a zvýhodnit ty, kteří platí nájemné a jsou slušní. V Chanově s více než 1600 obyvateli je to jen sedm rodin. Tito nájemníci navíc nemají ani dluhy z minulosti.

Související články