Městské muzeum plánuje soutěž na novou budovu

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
07.05.2008 19:30
Praha

Praha - Muzeum hlavního města Prahy plánuje rekonstrukci své hlavní budovy v Praze na Florenci a plánuje stavět budovu novou. Na tiskové konferenci to dnes řekla ředitelka muzea Zuzana Strnadová. Nová budova, na níž bude vypsána architektonická soutěž, by měla stát naproti historické budově. Městský radní pro kulturu Milan Richter doplnil, že přestavba s novostavbou by mohly předběžně přijít na 540 milionů korun.
    Richter také komentoval svůj záměr na sloučení muzea s městskou galerií, který vyvolal nevoli v obou institucích i u odborné veřejnosti. "Je to pouze ideový záměr, námět pro přemýšlení pro mě a pro paní ředitelky (muzea a galerie). V žádném případě ani muzeum, ani galerie nezaniknou, organizace by zůstaly oddělené, působily by jako detašovaná pracoviště," řekl radní ČTK.
    Richter říká, že má k dispozici předběžnou studii, podle níž by sloučení mohlo vést k úspoře peněz, město je prý zatím ve fázi posuzování záměru. Proti jeho nápadu je opozice na magistrátu, vedení obou institucí i například Uměleckohistorická společnost.
    Místopředseda zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche ČTK již dříve řekl, že podle něj je účelem sloučení spíše ustavení nové pozice marketingového ředitele, na jejíž vytvoření nebyly v menší instituci prostředky. Zvažovaná funkce generálního ředitele podle něho povede ke zvýšení výdajů.
    Ředitelka muzea považuje sloučení obou institucí za zbytečné a za krok, který by zbrzdil činnost obou organizací. Navíc zmiňované úspory podle ní v muzeu již nejsou možné - například téměř milion sbírkových předmětů obhospodařuje po reorganizaci osm kurátorů.
    Muzeu se podle ředitelky zvyšuje návštěvnost a jím pořádané výstavy jsou úspěšné. Loni jsme měli o 25 procent vyšší návštěvnost než v roce 2006, řekla ČTK.
    Muzeum rozšiřuje své sbírky, oproti roku 1990 jich dnes má dvakrát tolik. Přibývá nejen akvizic a darů, ale i archeologických nálezů, které se objeví v Praze a městu ze zákona patří. Archeologické nálezy tvoří dvě třetiny sbírek muzea, zbytek jsou sbírky historické. I kvůli nárůstu počtu exponátů prý muzeum potřebuje rozšířit své kapacity. O tom se uvažovalo celé 20. století.
    Muzeum má sedm objektů včetně dvou depozitářů. Do roku 1990 byly podle Strnadové sbírky, které jsou uloženy v depozitářích, rozptýleny na 11 místech. Depozitáře by měly být dokončeny za dva roky. Muzeum má roční rozpočet kolem 50 milionů korun, město dává právě na rozšiřování depozitářů v  posledních letech ještě 30 až 60 milionů korun ročně.
    Do nové budovy by měl být umístěn Langweilův model Prahy, expozice urbanismu a další provozy, které nemusejí být v historické budově, která by se mohla více otevřít veřejnosti, řekla ředitelka.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Nádraží Těšnov
09.05.08 12:58
zobrazit všechny komentáře

Související články