Litomyšl si na koncepci zeleně najme architekta Sendlera

Vložil
ČTK
01.07.2015 23:15
Zdeněk Sendler

Litomyšl (Svitavsko) - Město Litomyšl na Svitavsku zřídí pozici zahradního architekta. Bude se podílet na nové koncepci zeleně ve městě. Funkci by měl zastávat Zdenek Sendler, který je spoluautorem podoby tamních klášterních zahrad. Novinářům to dnes řekl místostarosta Michal Kortyš (ODS).

    "Chceme začít z gruntu, vytvořit nový generel zeleně, popsat lokality, vytvořit plán údržby, říct si, kde dál sázet. Park Mladých by si už zasloužil revitalizaci, chceme citlivou obměnu starých stromů, v průmyslové zóně by měla být zeleň, která by lokalitu polidštila," uvedl Kortyš.
    Město nemá městského architekta na stálý pracovní poměr, externě s radnicí ale dlouhodobě spolupracuje architekta Zdena Vydrová. Zahradní architekt by měl obdobný typ smlouvy.
    Podle Sendlera by Litomyšl měla mít v daných lokalitách jednotnou koncepci, ať už půjde o městské či soukromé projekty. Sám považuje jedenáctitisícovou Litomyšl za vzorové město, kde se spoustu věcí podařilo.
    "Když se podívám na práce architektů Aleše Buriana, Josefa Pleskota, Zdeny Vydrové, Petra Pelčáka s Petrem Hrůšou, tak to jsou skvosty, které pomalu nedá Brno dohromady," řekl ČTK brněnský architekt.
    Sendler v Litomyšli vytvořil podobu lokality u autobusového nádraží a proměnil klášterní zahrady - tento městský park v historické části Litomyšle charakterizuje střídmost. Existuje 15 let.
    "Park nabízí rekreaci s odkazem na historii. Koncipovali jsme jej tak, aby nevyžadoval nákladnou obnovu a údržba nedecimovala městskou pokladnu," řekl Sendler.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
1
betonář
02.07.15 09:53
Litomyšl je perla
EVO
02.07.15 01:36
zobrazit všechny komentáře