Lidé se mohou ode dneška virtuálně seznamovat s tvorbou Loose

Vložil
ČTK
18.06.2020 08:05
Adolf Loos


Praha - Česká centra dnes zahajují půlroční virtuální cestu po stopách jednoho z nejvýznamnějších světových architektů 20. století, českého rodáka Adolfa Loose. S průřezem jeho tvorby v Česku, realizacemi jeho staveb i s jeho osobností se lidé budou moci seznámit prostřednictvím facebookové a instagramové platformy programu Adolf Loos - Pioneer of Modern Living. Projekt dnes v 18:00 zahájí streamovaná prohlídka Winternitzovy vily v Praze s architektem Adamem Gebrianem na Mall TV.


Česká centra se programem zapojila do oslav letošního Roku Adolfa Loose, kterým se v mnoha zemích připomíná 150. výročí jeho narození.

O prázdninách se v rámci programu uskuteční streamované prohlídky Bauerova zámečku v Brně a plzeňských Loosových interiérů. Podzimní program pak počítá s oslovením odborné veřejnosti prostřednictvím cyklu tematických přednášek.

Vedle toho bude projekt nabízet na facebooku výběr Loosových citátů a komentáře kurátora Filipa Šenka. Zároveň představí projekty připravované v ČR v rámci Roku Adolfa Loose, do kterého se zapojily mimo jiné i Národní památkový ústav, Muzeum hlavního města nebo Národní technické muzeum.

Adolf Loos (1870 až 1933) se narodil v Brně, celý život se však pohyboval mezi Vídní, Paříží a New Yorkem. Odmítal přebytečnou zdobnost, kterou se vyznačoval panující styl secese, a prosazoval stroze funkční a praktickou obytnou architekturu. Zdobnost považoval za projev primitivismu, věcnost a účelnost za znaky kulturní vyspělosti. "Ornament je zločin," prohlásil ve svém nejslavnějším výroku.

V České republice jeho autorství nese více než 30 budov a interiérů. Svým myšlením i realizacemi ovlivnil soudobou architekturu, inspiroval pozdější dění a směřování architektury v mezinárodním měřítku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články