Liberecký magistrát zachránil historické městské lázně

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
05.11.2008 18:50
Liberec

Liberec - Libereckému magistrátu se podařilo vrátit Městské lázně císaře Františka Josefa I. do dobrého stavební stavu. Památkově chráněnému objektu už nehrozí další devastace. Město do něj v minulých čtyřech letech investovalo 25 milionů korun a příští rok vynaloží pět milionů na obnovu pláště z Masarykovy ulice. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Ondřej Červinka.
    "Dovolí nám to v klidu vybrat vhodného investora, netlačí nás už čas," dodal. Město chtělo, aby v lázních vznikl Dům zdraví. Jeho výstavba by ale přišla na 470 milionů korun, které radnice nemá. Pokoušela se je získat z  takzvaných norských fondů, ale neuspěla.
    Slávu by lázním měla vrátit izraelská firma Beit Amzaleg, která tam slíbila vybudovat relaxační centrum se saunami, masážemi a fitness, ale i luxusní malý hotel a soukromou kliniku plastické chirurgie, která bude mimo jiné provádět omlazovací léčbu. Zastupitelé schválili už počátkem roku, že jí město památkově chráněnou budovu pronajme a po dokončení všech oprav a nové výstavby jí nemovitost prodá. "Smlouvu jsme ale dosud nepodepsali," poznamenal náměstek Ivo Palouš. Podle něj město izraelskou firmu v nejbližší době vyzve, aby se vyjádřila, jestli její zájem o lázně ještě trvá. "Jinak oslovíme dalšího investora," podotkl.
    Novorenesanční liberecké lázně, které koupila v roce 2005 radnice za devět milionů korun v  dražbě, byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Budova v posledních letech několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali.
0 komentářů
přidat komentář

Související články