Rekonstrukce střechy zachránila liberecké lázně před zničením

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
19.04.2007 20:35
Liberec

Liberec - Rekonstrukce střechy Lázní císaře Františka Josefa I., kterou loni zahájilo město Liberec, zachránila budovu před devastací. Přestože práce na ní budou pokračovat ještě v letošním a zřejmě i v příštím roce, je už nyní jasné, že dalšímu chátrání více než stoletého objektu se podařilo zabránit. Celkově přijde oprava střechy na zhruba 18 milionů korun, asi čtvrtinu se zřejmě podaří získat z dotací, řekl dnes novinářům tajemník magistrátu Marek Řeháček.

    Letos čeká podle Řeháčka lázně přeložení střechy, oprava světlíku a střešních oken a také nosných konstrukcí. "Současně budou restaurátoři pracovat na obnově zdobných prvků střechy a také na plastikách ve štítu," popsal práce tajemník. Restaurátorské práce na plášti budovy postavené v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga, budou podle něho pokračovat i příští rok.
    Součástí areálu je také komín - jeden z mála, který v centru města ještě zůstal. I on je stejně jako sousední lázeňská budova památkově chráněný. "Není sice v tak havarijním stavu jako lázně, i on ale potřebuje opravu, protože je v horní části puklý a brzy by se začal rozpadat," poznamenal Řeháček. Oprav by se podle něj měl komín dočkat v příštím roce.
    Novorenesanční liberecké lázně vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Budova v posledních letech několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali. Radnice předloni památku koupila za devět milionů korun v dražbě, aby zabránila její další devastaci. O budoucím využití lázní není ještě definitivně rozhodnuto, s  největší pravděpodobností se ale vrátí k původnímu účelu - vznikne v nich Dům zdraví se službami na bázi rehabilitace, masáží a léčebných kúr.
    Liberecký magistrát má připraven projekt kompletní rekonstrukce městských lázní. Protože ale radnice nemá v rozpočtu potřebných 300 milionů korun, chce žádat o dotace z evropských fondů. "Čekáme, až budou schváleny programy," řekl ČTK primátorův náměstek Ivo Palouš. Město podle něj předpokládá, že by mohlo z evropských fondů získat až 85 procent potřebných prostředků a zbytek by uhradilo z vlastního rozpočtu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články