Izraelská firma má vrátit slávu starým libereckým lázním

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
01.02.2008 11:45
Liberec

Liberec - Izraelská firma má vrátit někdejší slávu libereckým Lázním císaře Františka Josefa I. Vybuduje v nich relaxační centrum, hotel i kliniku plastické chirurgie. Zastupitelé dnes schválili, že jim město historickou památkově chráněnou budovu pronajme a po dokončení všech oprav a nové výstavby jim nemovitost prodá. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Martin Korych. Město má podle něj záruky, že lázně budou sloužit tomu, co v nich chce město mít.

    "Chtěli jsme, aby v lázních zůstal bazén a aby přestavba splňovala požadavky památkářů," dodal mluvčí. Podle něj se do lázní vrátí také kurzy školního plavání, a to na 30 let. Izraelská firma Beit Amzaleg tam chce postavit relaxační centrum se saunami, masážemi a fitness, ale i luxusní malý hotel a soukromou kliniku plastické chirurgie, která bude mimo jiné provádět omlazovací léčbu.
    Společnost vznikla v roce 1999 a od té doby se zabývá výstavbou nemovitostí v Tel-Avivu, současně také obchoduje s vojenským zbožím.
    Zprovoznění bazénu je podle Izraelců otázkou šesti až devíti měsíců a náklady na stavební úpravy mají dosáhnout pěti milionů korun. Rekonstrukce odpočinkové zóny pro nové zdravotnické centrum na ambulantní a krátkodobou léčbu, jako jsou kosmetika, zubní a oční léčba, bude trvat dva roky a přijde na 75 milionů korun.
    Novorenesanční liberecké lázně vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Budova v posledních letech několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali. Radnice v roce 2005 památku koupila za devět milionů korun v dražbě, aby zabránila její další devastaci. Město chtělo, aby tam vznikl Dům zdraví. Jeho výstavba by ale přišla na 470 milionů korun, které město nemá. Pokoušelo se je získat z takzvaných norských fondů, ale neuspělo.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
záchrana
1jgs
01.02.08 12:12
5 mega na bazen? 75 na zbytek? hahahaha
kirovreporting
03.02.08 11:58
zobrazit všechny komentáře

Související články