Lávku v Chrastavě strženou povodní nahradil transbordér

Chrastava (Liberecko) - Unikátní lanovka architekta Martina Rajniše nahradila v Chrastavě na Liberecku lávku, kterou strhla v srpnu blesková povodeň. Takzvaný transbordér uveze jednu tunu a najednou může přepravit až šest osob, jeho výstavba trvala pouhých osm dní. Zařízení by mělo odolat i velké vodě, ujistil dnes obyvatele Chrastavy autor projektu Martin Rajniš a spolu s  dalšími osobnostmi včetně chrastavského starosty Michaela Canova hned zařízení i  otestoval.
    Zařízení typu transbordéru přepravuje lidi i náklady po celá staletí, v mnohem větším provedení se využívalo i v přístavech. Rajniš se, jak přiznal, inspiroval prací svého kolegy Mirko Bauma, který podobný transbordér vybudoval v Porúří na říčce Niers před sedmi lety. "Jeho transbordér překonává vzdálenost 13 metrů, je postaven ze železa a realizace trvala celý rok," popsal kolegův projekt architekt. Německý projekt byl také podstatně dražší - přišel na 70.000 eur (asi 1,7 milionu Kč).
    Rajnišův transbordér je dřevěný a podstatně levnější - stál zhruba 650.000 korun. Zařízení přepravuje na větší vzdálenost, překonává zhruba 23 metrů. Jeho realizace byla také neporovnatelně rychlejší - od prvního nápadu ke slavnostnímu zahájení zkušebního provozu uplynulo pouhých 23 dnů. "Měli jsme štěstí, pan starosta měl připravena veškerá stavební povolení pro všechny lávky, které ve městě voda vzala, takže nás ve stavbě nic nebrzdilo," poznamenal Rajniš. Věří, že podobné lanovky by mohly pomoci i na dalších místech nejen v Libereckém kraji.
    Stavbu chrastavského transbordéru financovaly firmy i občané Prahy. "V roce 2002 postihly obdobné povodně hlavní město, proto víme, jaké to je, a také, že rychlá pomoc je nejúčinnější," řekl náměstek pražského primátora Pavel Klega, který se podílel na realizaci projektu. Dodal, že Rajnišův projekt ho oslovil především proto, že je rychlý a levný a navíc díky použitému materiálu a konstrukci dobře souzní s přírodou. "Dokážu si představit, že by podobné transbordéry mohly sloužit k přepravě přes rokle či potoky na turistických trasách," poznamenal.
    Pro Chrastavu je podle starosty Michaela Canova stavba velkou pomocí. Lávku, kterou strhla voda, obyvatelé místní části Kolonka hojně využívali mimo jiné k cestě na vlak. Sloužit ale bude i turistům. Dnes si ji přišly vyzkoušet desítky lidí z celého města. Chrastava patří v rámci Libereckého kraje k obcím, které byly srpnovými záplavami nejvíce postiženy. Voda vzala čtyři mosty a sedm lávek a zničila další obecní majetek za více než 180 milionů korun.

0 komentářů
přidat komentář

Související články