Kroměříž chystá opravu historické budovy Klubu Starý pivovar

Vložil
ČTK
28.09.2017 08:10
Kroměříž

Kroměříž - Kroměříž chystá opravu historické budovy Klubu Starý pivovar. Práce by měly začít letos v prosinci a skončit v červnu příštího roku. Předpokládané náklady se pohybují mezi 18 až 20 miliony korun bez DPH. Radnice už v roce 2014 za osm milionů korun opravila suterén objektu, kde vznikla Expozice Karla Kryla. Nyní se připravuje rekonstrukce nadzemních podlaží, řekl dnes ČTK mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.


"Budova Starého pivovaru, který je zázemím pro kroměřížský divadelní spolek i místem konání dalších kulturních a společenských akcí, není v dobrém stavu a její rekonstrukce je potřebná. Její součástí bude i nový výtah pro imobilní občany, čímž se objekt stane bezbariérovým. Zmínil bych i nové šatny a sociální zázemí pro návštěvníky,"
uvedl starosta Jaroslav Němec (nestraník za ANO). Po dobu prací zůstane Starý pivovar s výjimkou Expozice Karla Kryla uzavřen.

V budově budou nainstalovány nové rozvody vody, kanalizace, topení, elektřiny i vzduchotechniky, počítá se s novým výtahem. Posíleny budou zdroje tepla stávající kotelny. Vznikne také nový vstup do budovy z Prusinovského ulice s rampou pro vozíčkáře. Opravy zahrnují i sál v prvním nadzemním podlaží, jeho kapacita se ale nezmění.

Šatny a nové sociální zázemí pro návštěvníky stavbaři vybudují ve druhém nadzemním podlaží. Vznikne zde dále sklad a zázemí pro občerstvení, rekonstrukce čeká i vstup pro herce z šatny na jeviště. V třetím nadzemním podlaží vzniknou nové šatny pro herce se sociálním zázemím, obnovy se dočká klubovna. V plánu jsou i dispoziční změny pro vytvoření přísálí, kanceláře a zkušebny s kuchyňským koutem a WC. Vytvořena bude galerie a kabina pro technika zvuku a osvětlení. V podkroví bude umístěno vzduchotechnické zařízení pro odvětrávání hlavního sálu, podlaha krovu získá zateplení.

Divadelní spolek Kroměříž, který navazuje na tradici ochotnického divadla ve městě spadající až do roku 1863, po dobu oprav budovy využije jiné prostory. "S omezením se vyrovnáme. Na opravený Starý pivovar se moc těšíme. Prostor se konečně posune do 21. století. Vyřeší se sociální zázemí, zateplení i vzduchotechnika a zvýší se komfort pro diváky," uvedl vedoucí spolku a kroměřížský radní Jiří Kašík (ZVUK 12).

Památkově chráněná budova Klubu Starý pivovar byla postavena koncem 16. století majiteli kroměřížských šenkovních domů, kteří v těsném sousedství radnice vybudovali pivovar. Pivo se ale v objektu už dávno nevaří, dům slouží kulturním akcím.
0 komentářů
přidat komentář

Související články