Kolín lidem představí pracovní verzi studie na přeměnu Jiráskova náměstí

Vložil
ČTK
06.09.2022 17:10
Kolín


Kolín – Kolín pokračuje s přípravou studie nové podoby Jiráskova náměstí na Zálabí. Soutěžní návrh, který vzešel z architektonické soutěže vypsané městem v roce 2021, letos získal hlavní cenu v soutěži Urbanistický projekt roku 2022. Pracovní verzi studie lidem město představí v pondělí v 16:00 při společné pro- cházce náměstím a v následné diskusi, řekl novinářům starosta Michael Kašpar.


Město při práci na studii spolupracuje s vítězným týmem z ateliéru dropstudio. Úpravy náměstí, které od doby svého vzniku zdvojnásobilo rozměr a slouží zejména jako parkoviště, chce město dělat po etapách. "Doba postupné realizace může být dlouhá, ale rozhodně není důvod ztrácet víru a domnívat se, že se proměna nestane," uvedl městský architekt David Mateásko. Studie má navrhnout nové řešení pěší a cyklistické dopravy, umístění parkovacích míst a zelených ploch. Návrh počítá například s pře- ložením ulice a vytvořením mlatové plochy, dostavba dalších budov zatím v plánu není.

Původně bylo Jiráskovo náměstí návsí zaniklé obce Mnichovice, která se stala součástí Kolína v roce 1410. Současnou podobu náměstí, které bylo před vybudováním Masarykova mostu druhým centrem Kolína, poznamenaly demolice domů na přelomu 60. a 70. let 20. století. Na náměstí je kostel sv. Víta, dochovaly se rovněž historické domy se secesními prvky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články