Kadaň chce oživit městské hradby, nechává zpracovat studii

Vložil
ČTK
27.11.2015 10:20
Petr Uhlík

Kadaň (Chomutovsko) - Kadaň nechala zpracovat studii na oživení městských parkánů. Veřejný prostor na hradbách by město chtělo více zapojit do života místních i turistů. Studií se bude zabývat architekt Petr Uhlík, který mimo jiné projektoval prostor kadaňského nábřeží Maxipsa Fíka nebo Löschnerova náměstí, které bylo letos oceněno v soutěži Stavba roku. ČTK to řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).
Hradební systém v Kadani je nejzachovalejší v České republice. Podle starosty je tam ale jedno místo, které je náročné na průchodnost, a to v okolí Ptačích domků. "Takže rolí architekta je i vymyslet, jak hradby zprůchodnit kolem dokola. Pro toto trochu hluché místo za střelnicí navíc ještě není jasné využití. Řeší se zatím ve variantách, které budeme probírat s občany," uvedl Kulhánek. Město spolu s architektem představí veřejnosti první návrh studie na schůzce 7. prosince. Bude se týkat především lidí, kteří v lokalitě mají například zahrádky.
Pokud vše půjde podle plánu, v roce 2016 by město mohlo zadat a nechat zpracovat projektovou dokumentaci a začít s první etapou stavby. "V prvních etapách by se zřejmě udělala ta část, která je jednoduchá na procházení a provoz, v dalších letech se bude pokračovat složitějšími úseky," doplnil starosta.
Oživení hradeb naváže na rekonstrukci Löschnerova a Studentského náměstí, která leží na hranicích městské památkové zóny. Zatímco Löschnerovo náměstí bylo letos úspěšně dokončeno, přestavba Studentského náměstí by měla být dokončena do začátku letní sezony 2016. Město pro stavbu už vybralo zhotovitele, na místě se nyní provádí archeologický průzkum.
Městské opevnění vzniklo po roce 1259 po prohlášení Kadaně královským městem. Dochované hradby uzavírající město jsou ale až z 2. poloviny 14. století, další pásy byly doplněny v pozdní gotice. Hradby měly dva až tři pásy a další hradební okruh opevňující město i s předměstím, který se do dnešní doby ale nezachoval.
0 komentářů
přidat komentář

Související články