Jablonec nad Nisou připomene architekta Roberta Hemmricha pamětní deskou

Vložil
ČTK
07.09.2021 18:05
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou – Jablonec nad Nisou si připomene pamětní deskou místního rodáka, architekta Roberta Hemmricha. Od jeho narození letos uplynulo 150 let a zároveň 75 let od jeho smrti. Hemmrich je spojen s řadou staveb nejen v Jablonci, kde k neznámějším patří městské lázně, jeho dílem jsou například také rozhledny v Jizerských horách. Podle jeho návrhu byla postavena i budova, ve které je dnes základní umělecká škola, a právě na ní v pátek odhalí architektovi pamětní desku. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.


Robert Hemmrich (1. května 1871 až 15. dubna 1946) byl významným architektem první poloviny 20. století. Tvořil ve stylu zprvu florální a později geometrické secese. Prakticky celý jeho život byl spjat s Jabloncem, kde měl ateliér a stavební kancelář. Je autorem značného množství staveb od rodinných domů a luxusních vil, přes městské bytové domy, školy, tělocvičny, lázně až po tovární areály. Je mimo jiné autorem libereckého secesního hotelu Praha nebo městských lázní v Novém Městě pod Smrkem.

"Dům v Podhorské ulici navrhl architekt Hemmrich v roce 1924. Díky tomu, že v něm sídlí základní umělecká škola, je stále veřejně přístupný," doplnila vedoucí kanceláře primátora Jana Matěchová. Autorem pamětní desky je výtvarník, kurátor Městské galerie MY Jan Strnad. Bronzová deska nese nápis v češtině a němčině: "Robert Hemmrich, architekt, který významným způsobem ovlivnil vzhled rodného města. Podle jeho návrhů byly postaveny veřejné a výrobní budovy, městské lázně, obytné i exportní domy a vily. Stal se tvůrcem rozhleden a mnoha jiných staveb v regionu Jizerských hor."

Odhalením pamětní desky Hemmrichovi a navazujícím slavnostním koncertem vyvrcholí série programů věnovaných 150. výročí narození obou známých architektů, jabloneckých rodáků Roberta Hemmricha a Josefa Zascheho. Ten má pamětní desku od roku 1999 na jižní straně kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova na jabloneckém Horním náměstí. V sobotu pak naváže program Dne evropského dědictví, kdy si budou moci zájemci naposledy prohlédnout výstavu v Městské galerii My, která je oběma architektům a jejich stavbám věnována.
0 komentářů
přidat komentář

Související články