Holešov usiluje o zisk titulu Historické město roku 2017

Vložil
ČTK
29.01.2018 12:10
HolešovHolešov - Holešov na Kroměřížsku usiluje o zisk titulu Historické město roku 2017. V celostátním kole bude reprezentovat Zlínský kraj, v krajském kole se umístil před Uherským Hradištěm, Uherským Brodem a Kroměříží. ČTK to dnes řekla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Petra Zelinková. Loni se do krajského kola přihlásil Holešov jako jediný. I tehdy tak postoupil do celostátního klání, ve kterém ale neuspěl.


Ocenění se uděluje za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví města a za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Vítěz bude vyhlášen v dubnu v Praze k Mezinárodnímu dni památek a historických sídel.

S podporou z programu regenerace se v Holešově v uplynulých letech dělala řada rekonstrukcí. "Tradičně se z programu čerpají peníze na postupnou rekonstrukci interiéru farního kostela. Podařilo se obnovit všech deset bočních oltářů, už tři roky je rekonstruován i hlavní oltář. Peníze z programu jsme využili také na opravu fasád a střech zámku," řekl dnes ČTK historik a památkář holešovské radnice Karel Bartošek.

Loni město zahájilo rekonstrukci areálu bývalých masných krámů, letos by měla podle Bartoška začít například obnova vstupního mostu do zámku. "Novodobý most se zbourá a návštěvníkům se zpřístupní raně barokní most, který byl objeven pod ním," uvedl památkář.

Na území městské památkové zóny Holešov je 21 kulturních památek. Jejich rozloha činí 47 hektarů, z toho 36 hektarů tvoří zámecký park. "Nejvýznamnější částí památkové zóny je právě barokní komplex rottalovského zámku s rozlehlým parkem. Město zámek vlastní od roku 2005 a vybudovalo v něm kulturně společenské centrum, ve kterém pořádá akce pro širokou veřejnost," uvedla Zelinková.

Dokladem o kvalitě přístupu města k obnově památek je podle ní udělení dvou nominací v roce 2017 na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro. Nominovány na ni byly dva počiny - obnova hlavního průčelí holešovského zámku a objev gotického stropu v domě na náměstí Dr. E. Beneše.

Vítězové krajských kol obdrží z programu regenerace 100.000 korun. Vítěz celostátního kola získá milion korun. Prvním držitelem titulu Historické město roku byly za rok 1994 Svitavy. Loni ho získal Jičín. Z měst ve Zlínském kraji uspěla v roce 1997 Kroměříž a v roce 2011 Uherské Hradiště.
0 komentářů
přidat komentář

Související články