Titul Historické město roku získal středočeský Beroun

Vložil
ČTK
13.04.2010 21:30
Praha

Praha - Historickým městem roku 2009 se dnes stal středočeský Beroun. Ocenění je odměnou za péči o památky. Vítěz dostává vedle prestižního titulu ještě milion korun. Cenu převzal na Pražském hradě starosta města Jiří Besser. Starosta sedmnáctitisícového města poděkoval při přebírání ceny týmu, který se podílel na "znovuzrození Berouna po socialistické devastaci i po kritické povodni v roce 2002". Pořadatelé vybrali vítěze ze tří finalistů, vedle Berouna bodovaly Jilemnice a Uherské Hradiště.
    Královské město Beroun leží na soutoku řek Berounky a Litavky a je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. První písemná zmínka o městě pochází z listiny Přemysla Otakara II. z roku 1265, původně se město nazývalo latinsky Verona. Historickou tvář Berouna poznamenala industrializace a především demolice některých částí města ve 20. století.
    "Nemáme možná takový historický potenciál jako Telč, Kroměříž nebo Třebíč," řekl Besser. O to větší prý ale mají berounští chuť své město zvelebovat a budovat ho tak, aby se v něm dobře žilo.
    Beroun a Jilemnice se o titul utkaly již loni, cenu si tenkrát odnesl třetí nominovaný, Šternberk. Beroun v minulosti vyhrál šestkrát krajské kolo. Od loňska dostávají odměnu i vítězové krajských kol, a to 100.000 korun.
    Kromě Berouna, Jilemnice a Uherského Hradiště si cenu pro vítěze krajských kol dnes ve Španělském sále Pražského hradu vyzvedli také zástupci Boskovic, Chebu, Jablonného nad Orlicí, Jičína, Klatov, Nového Jičína, Prahy 2, Přerova, Tábora, Telče a Úštěku.
    Titul se udílí za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón, který od roku 1993 vyhlašuje ministerstvo kultury. Titul Historické město roku se udílí od roku 1994. Letos se do soutěže přihlásilo 52 měst.
    V programu vyhlašovaném ministerstvem se na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky vlastníka památky. V ČR je na 40.000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón.
    V programu se včetně letošního roku již rozdělily ze státního rozpočtu téměř čtyři miliardy korun. Program byl použit na obnovu 10.767 památek. Celkové náklady na jejich obnovu jsou 10,5 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články