Historickým městem roku 2007 je Jindřichův Hradec

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
16.04.2008 17:40
Praha

Praha - Historickým městem roku 2007 se dnes stal Jindřichův Hradec. Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky v rámci programu vyhlašovaného ministerstvem kultury. Jihočeské město bylo letos nominováno již potřetí. Vítěz dostává kromě uznání za to, jak dobře pečuje o své památky, také milion korun na další jejich zvelebování a zpřístupňování veřejnosti.
    Vyhlášení se dnes tradičně odehrávalo ve Španělském sále Pražského hradu, spolu s vítězem byly mezi třemi nominovanými ještě Šternberk a Uherské Hradiště.
    "Jsem přesvědčen, že se o své město staráme, že to není jen kulisa pro turisty, máme opraveno téměř vše," řekl starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek, který je ve své funkci již deset let a na místě, kde se cena předává, stál tedy jako zástupce nominovaného města již dvakrát.
    "Vždycky jsem si říkal, že se nám to asi nepodaří. Když jsem tu stál v  roce 2000, starosta (vítězné) Kutné Hory řekl sumu, kterou už investovali do památek ve městě, a ta byla velmi vysoká. Ale když se teď nad tím zamýšlím nepřipraven, k té sumě se už také blížíme. Je to běh na dlouhou trať, vyhrát tuto cenu," dodal.
    Naopak starostu Šternberka Jaromíra Sedláka rozhodnutí nepotěšilo. "Je to pro nás zklamání, ale věřím, že časem přebolí," řekl ČTK Sedlák. Zároveň dodal, že je jediným starostou, který něco takového zažil. "Jsem dva roky ve funkci, dvakrát jsme byli ve finále a dvakrát jsme neuspěli," vyjmenoval. Ještě více jej mrzelo, že město nezíská ani odměnu ve výši jednoho milionu korun, která přináleží pouze vítězi.
    Kastelán jindřichohradeckého zámku Václav Bis ČTK řekl, že ocenění mělo město získat už dávno. "Město jako komplex se zámkem je skutečně něco výjimečného, něco exkluzivního," zdůraznil. Titul podle něj pomůže hlavně ke zviditelnění města a přiláká i více turistů.
    "Je to obrovský úspěch. Bál jsem se, že nám prvenství o prsa uteče," radoval se z úspěchu archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian. Dodal, že Jindřichův Hradec si vyznamenání zaslouží už jen proto, že areál zámku a hradu je po Pražském hradě a zámku v Českém Krumlově třetí největší v republice. Má ale i spoustu jiných památek jako například světoznámé Krýzovy jesličky.
    Největším úspěchem Jindřichova Hradce v  loňském roce bylo podle pořadatelů soutěže dokončení úpravy rajského dvora bývalé jezuitské koleje, ve které sídlí Národní muzeum fotografie. Ministerský program loni na několik oprav domů a dalších památek dal téměř 2,4 milionu korun a opravily se třeba také městské hradby či zahrady kláštera minoritů.
    Titul Historické město roku se udílí od roku 1994 za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón, který každoročně vyhlašuje ministerstvo kultury. Program existuje 15 let a odborníci na něm oceňují především to, že se díky němu na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky. Loni se díky příspěvkům z programu opravilo 712 památek.
    Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj.
    Starostové vítězného a nominovaných měst a zástupci dalších deseti měst z dalších krajů dostali dnes cenu za nejlepší výsledky v  regionálních kolem v téže soutěži; soutěže se letos zúčastnilo 42 měst ze všech krajů kromě Prahy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články