Hasiči mají výhrady k návrhu stavebního zákona

Vložil
ČTK
11.12.2019 23:00
Praha – Výhrady k návrhu nového stavebního zákona, jehož paragrafové znění koncem listopadu vstoupilo do připomínkového řízení, mají také hasiči. Podle nich nesmí být jejich pozice státního požárního dozoru zásadním způsobem utlumena, neboť požární bezpečnost, ochrana obyvatelstva, integrovaný záchranný systém a krizové řízení jsou pro bezpečnost staveb důležité. ČTK to dnes řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář. Vyjádření ministerstva pro místní rozvoj ČTK zjišťuje.


Stávající systém, zdokonalovaný téměř 70 let, v tomto pojetí a s fungujícími kontrolními mechanismy funguje podle hasičů optimálně.

Názorný příklad, jaké by mohly nastat následky, pokud by byla zanedbána stavební prevence z pohledu požární ochrany, je podle mluvčího hasičů páteční událost v Prešově, kde v panelovém domě vybuchl plyn. Hasiči varovali před tím, že by se k požární bezpečnosti staveb, podle návrhu stavebního zákona, nadále již nevyjadřovali hasiči, jako dosud, ale místo nich lidé s nedostatkem praktických i faktických zkušeností.

V Prešově při výbuchu plynu a následném požáru o život přišlo patrně osm lidí. Šéf prešovských hasičů Ján Goliáš hovořil o porušení přepisů. "Povím to natvrdo, s přestavbou celého bytového domu hasiči nesouhlasili. Nesouhlasili jsme se stavebními úpravami z roku 2017. Byly tam porušeny některé předpisy. To mohlo způsobit i pád schodiště, přes které jsme nemohli vnitřek evakuovat," uvedl.

V Česku podle Kramáře zatím platí, že u takových staveb vykonávají hasiči státní požární dozor (SPD), pokud se stavební změny, například při rekonstrukci stavby, dotýkají požární bezpečnosti staveb. Součástí požárního dozoru je kontrolní činnost. Nový stavební zákon by ale podle hasičů mohl předpokládat, že již není třeba kontrolních mechanismů včetně požární bezpečnosti staveb. "Pozice SPD by tak mohla být zásadním způsobem utlumena," upozornil mluvčí hasičů.

Návrh nového stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb, nyní je v připomínkovém řízení, lhůta končí 23. prosince. Zákon, který má řadu kritiků, by měl podle plánu vlády platit od roku 2021. Podle kritiků ale zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je kromě požární bezpečnosti také například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články