Praha zašle ministerstvu připomínky k návrhu stavebního zákona

Vložil
ČTK
19.12.2019 22:40
Praha

Praha – Pražští radní dnes na svém mimořádném jednání schválili připomínky města k novému stavebnímu zákonu. Vedení metropole vadí zejména odebrání části pravomocí samosprávám. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní Hana Kordová Marvanová (STAN). Kritizovali také podle nich příliš krátkou lhůtu pro připomínkování. Připomínky magistrát zašle ministerstvu pro místní rozvoj tento týden v pátek.


"Upozorňujeme na významné okleštění práv samosprávy, zejména v oblasti územního řízení. Domníváme se, že dokonce některá ustanovení by mohla být i protiústavní, protože v ní je garantováno právo obcí a krajů na samosprávu," řekla Marvanová.

Vedení města kritizovalo také tom, že v případě nečinnosti by bylo po 60 dnech vygenerováno automatické rozhodnutí o stavbě. To by mohlo být v rozporu s veřejnými zájmy. "Taková rozhodnutí by vůbec nesplňovala nároky, která jsou kladena na úřední rozhodnutí a byla by nepochybně rušena soudy," řekla Marvanová.

O připomínkách k návrhu zákona Praha diskutovala také s dalšími městy, například Brnem, Ostravou, Plzní či Libercem. "Máme na to dost překvapivě stejný názor. Města začínají být významným ekonomickým prostorem, je v nich čím dál víc obyvatel a ten zákon to musí nějakým způsobem zohledňovat. Tak, jak to bylo připraveno, tak zákon bral městům významné pravomoci zejména v územním plánování. V tom máme jednotu napříč městy i politickými stranami," řekl Hlaváček. Zákon kritizují také památkáři.

Zástupcům vedení Prahy vadí také fakt, že k vypracování připomínek k rozsáhlému zákonu dostaly instituce necelý měsíc. "Takto krátké připomínkové řízení podle mě neumožňuje, aby ten zákon byl kvalitní," řekla Marvanová. Hlaváček doplnil, že například návrh nového občanského zákoníku bylo možné připomínkovat téměř rok.

Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy a pod který budou spadat lokální úřady.

Věcný návrh nového stavebního zákona schválila vláda v červnu, platit by měl od roku 2021, což ale není podle některých odborníků reálné.
0 komentářů
přidat komentář

Související články