Frýdek-Místek přispěje na opravu fasád budov někdejší textilky

Vložil
ČTK
07.06.2016 16:10
Brno

Frýdek-Místek - Tři objekty někdejší textilky ve Frýdku-Místku budou mít opravené fasády. Město se rozhodlo, že společnosti Slezan na jejich zachování a obnovu přispěje více než půl milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Matějíková.


"Peníze byly Slezanu přiděleny z dotačního programu na regeneraci objektů s historickou nebo historizující fasádou na území města, které se nacházejí mimo městské památkové zóny a nejsou zapsány v seznamu kulturních památek,"
uvedl náměstek primátora Karel Deutscher (ČSSD).

Podle něj má program motivovat majitele historických budov, které nestojí v památkové zóně, k obnově fasád. "Nechceme, aby při jejich opravách docházelo k jednoduchému obalení obvodových zdí polystyrenem a nanesením nové omítky, ale naopak chceme, aby nová fasáda měla historizující charakter s architektonickými prvky dané doby," podotkl Deutscher. Podle něj ale takové opravy znamenají zvýšené náklady, a proto je chce město podpořit.

Oprav se dočkají objekty v ulicích Těšínská a Beskydská a také budova u vlakového nádraží. U třípodlažní budovy v Těšínské ulici se počítá například s odstraněním nevyhovujících prvků či opravou části fasády, renovace bude stát téměř milion korun. Objekt v Beskydské ulici čeká nejen oprava plastiky na fasádě čelní zdi, ale i obměna oken a dveří či celková renovace fasády, vše za více než půl milionu korun. U posledního objektu je v plánu odstranění náletové dřeviny ze zdiva nebo opravy a doplnění parapetních a římsových plechů i okapů. Práce vyjdou na zhruba 240.000 korun.

"V programu bylo možné rozdělit milion korun. K dispozici je tedy stále přes 480.000 korun,"
uvedla mluvčí. Zájemci o dotace se mohou přihlásit do druhé výzvy, a to od 18. června do 12. srpna, projekt musí být dokončen a vyúčtován nejpozději do konce listopadu. Uchazeči mohou získat dotaci až na 30 procent uznatelných nákladů, maximálně však 300.000 korun na jeden projekt.
0 komentářů
přidat komentář

Související články