Festival nabídne 20 filmů o architektuře

Vložil
ČTK
30.09.2020 07:40
Praha - Dvacítku filmů o architektuře, urbanismu a designu představí festival Film a architektura, který začne dnes ve 22 městech po celé České republice a na Slovensku. Devátý ročník festivalu nese podtitul Skryté příběhy a uvede výběr autorských filmů, které odkrývají příběhy a problémy spojené s architekturou a urbanismem. Festival potrvá do 7. října v pražském kině Světozor a CAMPu a ve vybraných regionálních městech.


"Architektura neexistuje bez člověka. Za zdmi staveb i urbanistickými plány se skrývají lidské příběhy, které vybrané snímky odkrývají," uvedla k festivalu jeho dramaturgyně Martina Freitagová.

Přehlídka uvede mimo jiné světovou premiéru snímku Making a Mountain o dánské spalovně od architekta Bjarke Ingelse, kterého časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Nebudou chybět ani online debaty a diskuse s osobnostmi světové architektury či hudební večer, který představí videoklipy spojené s architekturou.

V případě spalovny Amager Bakke v Kodani dánský ateliér BIG Bjarke Ingelse skloubil spalovnu odpadu se sjezdovkou pro lyžaře i horolezeckou stěnou. Po promítání si budou moct návštěvnici online popovídat přímo s Ingelsem.

O premiéry nebude nouze ani v další festivalových dnech. Návštěvníci mohou vyrazit na čerstvě dokončený snímek Aalto o legendě moderní architektury z Finska Alvaru Aaltovi nebo se vydat na netradiční architektonický road trip Tokyo Ride s jedním ze zakladatelů celosvětově uznávaného studia SANAA. Jednu sekci věnuje festival výrazným ženám v architektuře.

Festival Film a architektura chce podněcovat diskuse o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí mezinárodních i českých autorských dokumentů, doprovázených debatami s režiséry, architekty či urbanisty. Festival se koná souběžně s festivalem Den architektury, který letos slaví desáté výročí svého vzniku. Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh, jenž se věnuje propagaci současné světové i české architektury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články