Dračí fontána v Pardubicích čeká na opravu, je druhým rokem nefunkční

Vložil
ČTK
01.07.2024 18:15
Pardubice


Pardubice - Fontána v Bubeníkových sadech v Pardubicích potřebuje generální opravu, od loňska je nefunkční. Náklady zřejmě budou vysoké, proto se možná její oprava nevyplatí. ČTK to řekl starosta prvního městského obvodu Filip Šťastný (ANO). Vodní prvek má neobvyklý tvar, připomíná části dračího těla. Na místě je skoro 30 let.


"V minulém roce fontána nenaběhla a minulou sezonu nefungovala. Odborný posudek poukazuje na vady, které tam jsou. Necháváme si vypracovat posudek, kolik by stála rekonstrukce vodního prvku, a podle ceny se budeme rozhodovat, co dál," řekl starosta.

Prvním problémem je, že jedna vana je prasklá, protože pod ní nejsou základy a je potřeba je tam případně doplnit. Vážnější obtíží je nefunkční technologie.

"Čerpadla a rozvody dosloužily. Jsou tam původní. Nemáme na to náhradní díly, není nikdo, kdo by to dokázal spravit, je potřeba výměna kompletní technologie. Je to obrovský zásah do vodního prvku, bavíme se o několikaměsíční rekonstrukci. Zjišťujeme, jestli cena nebude moc vysoká, že by bylo levnější postavit nový vodní prvek," řekl Šťastný.

Fontána už v minulosti nefungovala. Obvod zajišťoval statiku jedné vany, která klesala, a bylo také potřeba měnit obklady. Fontány se zpravidla staví z kamenných dílů, v Bubeníkových sadech ji tvoří stříkaný beton. Je vyhotovená v pastelových odstínech šedé, modré, růžové a žluté.

Bubeníkovy sady se jmenují po starostovi Václavu Bubeníkovi, staly se prvním veřejným parkem ve městě. Vznikly na pravém břehu Chrudimky v centru města v letech 1879 až 1880. V sadech byla původně jen obdélníková nádrž.

V roce 1995 městská nadace zaplatila výstavbu členité fontány s velkými rohy, ze kterých tryská voda. Do fontány postavené podle návrhu architekta Petra Davida není povoleno vstupovat. Její členění ale láká děti, které si na ní často hrají a lezou po ní.
0 komentářů
přidat komentář