Domažlice opravily první část historického pivovaru

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
19.08.2015 20:10
Domažlice

Domažlice - Domažlice skončily rekonstrukci první části bývalého městského pivovaru. V pětipatrovém objektu, kde se dříve sušil naklíčený ječmen, vznikla po obvodu vertikální galerie s prosklenými podlahami. Jsou tu ale zejména veškeré technologie a infrastruktura pro další rozvoj velkého objektu. Město v něm chce co nejdříve obnovit ve vlastní režii vaření piva, ve dvou podlažích najde nové útočiště knihovna, v dalších patrech pak bude velká restaurace či velký kulturní sál, řekl dnes ČTK při otevření první části kulturního centra starosta Miroslav Mach.

    Náklady na opravu takzvaného hvozdu byly kolem 26 milionů korun, z toho asi 12,5 milionu je dotace EU. Radnice se zatím pustila do první etapy, protože na nic jiného nebyly dostupné dotace. Podle Macha se chce město pokusit najít dotační program i na další části rekonstrukce. Nové plánovací období EU ale obcím příliš nepřeje, obává se starosta. "V říjnu nebo v listopadu zřejmě požádám zastupitele o uvolnění prostředků na další části - na pivovar a restauraci a pro knihovnu," řekl. Odhadl, že náklady na pivovar a restauraci budou kolem 20 milionů korun, knihovna bude stát dalších pět milionů.
    Díky dokončené opravě už má objekt výtah, rozvody vody, topení, vzduchotechniky a podobně. Vertikální galerie zatím seznamuje s historií vaření piva v Domažlicích, časem by mohla v pivovaru vzniknout i expozice o historii města nebo o husitské bitvě v roce 1431. Ve vstupu do hvozdu je prosklená podlaha s průhledem do suterénu, kde bude vidět srdce pivovaru.
    Jeho maximální roční výstav by měl být 3000 hektolitrů, starosta ale předpokládá, že nepojede celý rok na maximum. Skutečný výstav bude kolem 1200 až 1500 hektolitrů piva, které by se mělo vrátit k názvům Domažlická desítka a Domažlická dvanáctka či Čerchov pro jedenáctku. Návratnost investice bude nejvýše do 20 let, reálně by to mohlo být kolem deseti let.
    "Ale jako město nechceme vařit kvůli zisku, ale chceme, aby ty peníze šly do propagace města, propagace Chodska, posílení cestovního ruchu a vzniku pracovních míst," řekl Mach. Pivovar by měla provozovat městská organizace pečující o domažlické lesy, restaurace se 120 místy bude mít nájemce.
    Právo vařit pivo dostaly Domažlice už ve 13. století, současný pivovar byl postaven na konci 19. století. Poslední pivo uvařil v roce 1996, kdy zde tehdejší majitel Plzeňský Prazdroj výrobu ukončil. Město pak vedlo s firmou soudní spory o pozemky a historické objekty pivovaru, uspělo asi až po třech letech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články