Domažlice chtějí v architektonické soutěži najít využití pro pivovar

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
26.03.2012 20:55
Domažlice

Domažlice - Domažlice chtějí získat nápady a vize odborníků na možnosti využití rozsáhlých prostor bývalého pivovaru. Radnice proto vypsala vůbec poprvé architektonickou soutěž. Měla by najít nejlepší řešení. Historická budova nyní opuštěného pivovaru má sloužit hlavně kulturním a společenským účelům, město by v něm také rádo obnovilo alespoň formou minipivovaru výrobu piva, řekl ČTK starosta Miroslav Mach.
     "Je to budova, kterou máme všichni v srdcích a hlavách jako věc, která bytostně patří k městu," poznamenal. Stejně tak prý Chodové vnímají, že pivovar, který byl historicky městský, by měl být dál v rukou města. Představa radnice je, že v pěti podlažích velké budovy z  18. století by mělo vzniknout multikulturní centrum i lákadlo pro turisty.
     Samotná památkově chráněná stavba nebude měnit vzhled. Soutěž má hledat nápady na využití vnitřní dispozice. Objekt by měl nabízet prostory pro koncerty, alternativní divadlo i pro společenská setkání. "Jeden výstavní sál bychom zřejmě chtěli využít také pro expozici o husitské historii města," plánuje starosta. Jedno patro by mohla dostat knihovna, která by tak získala atraktivní a hlavně dostatečně rozlehlé prostory. "Naším cílem je zachovat co nejvíce toho starého - to jsou nádherné sloupové dřevěné konstrukce, které mají velkou nosnost," popsal Mach.
     Radnice počítá s tím, že nutné úpravy objektů by měly vyjít do 65 milionů korun. V sumě je zahrnuto i zhruba osm milionů na technologii pro minipivovar. Pivo se v Domažlicích vařilo od roku 1341. Město už nemá ambici vyvážet ho do Bavorska jako kdysi, ale používat ho pro potřeby restaurace, která by rovněž měla v pivovaru vzniknout. Kromě toho se má do objektu vejít i sklářská pec, kde bude sklář předvádět své řemeslo. Na atraktivitě celého kulturního centra pro turisty by měla přidat i kombinace s  tradiční chodskou muzikou a s typickými chodskými dudami.
     Město momentálně dokončuje svou největší investiční akci v historii - budování kanalizace a vodovodů za víc než půl miliardy. To si vyžádá i související náklady spojené například s opravami povrchů silnic a chodníků. Mach ale počítá, že pokud to městská kasa dovolí, v příštím roce by se mohla radnice pustit do prací na pivovaru. Kromě toho bude hledat možné dotační zdroje.
0 komentářů
přidat komentář

Související články