Přestavba pivovaru Domažlice za 110 mil. skončí do konce roku

Vložil
ČTK
30.08.2019 12:25
Domažlice

Domažlice - Dokončení přestavby domažlického pivovaru na multifunkční kulturní centrum, která už měla být v těchto dnech hotová, se posouvá o dva až tři měsíce. Rekonstrukce se prodraží o několik milionů korun. Podlahy v západním křídle mají statické problémy. Hotové jsou jižní křídlo a část západního. ČTK to dnes řekl starosta Zdeněk Novák (Sdružení pro město Domažlice). Budova pivovaru z roku 1720 je památkové chráněna, tradice vaření piva ve městě sahá do roku 1341.


Přestavba pivovaru, kde už byl v roce 2015 opravený hvozd, tedy pivovarská věž, převyšuje 110 milionů korun. Evropská dotace tvoří téměř 40 milionů.

"Původní dřevěné podlahy v západním křídle začaly po položení nových konstrukcí klesat. Nastal problém se statikou a musely být vyhotovené znalecké posudky na závažnost vady i na odstranění," uvedl Novák. Problémy se objevily ve všech patrech kromě přízemí, nad nímž není dřevěná podlaha.

Stropní konstrukce si o několik centimetrů sedly. Už je zpracován návrh na jejich vyztužení. "Bohužel bude nutné použít železné traverzy, což naruší pohled na ty dřevěné stropy a sloupy, který jsme se snažili zachovat," řekl. Znalec zpracoval varianty vyztužení. "Dokončení křídla se zpozdí o dva, možná tři měsíce," uvedl Novák.

Jižní křídlo a první nadzemní podlaží západního křídla jsou už opravené. V jižním křídle bude v přízemí pivnice, v prvním patře komunitní centrum a ve druhém víceúčelový sál. V přízemí západního křídla bude pivovarská technologie, muzeum sklářství a pivovarnictví, v prvním patře restaurace a ve druhém a třetím knihovna, v podkroví víceúčelový výstavní sál. "Hotové části nemůžeme otevřít, protože vše je stavebně i technologicky propojené. Musí se provést kolaudace celého objektu," uvedl Novák. Pokud nenastanou další komplikace, měla by být celá stavba hotová koncem roku.

Pivovar budou provozovat Domažlické městské lesy, které nakoupí ze svého technologii za více než deset milionů korun. U restaurace vypíše město soutěž na pronájem. Technologie v pivovaru zatím není. Byla už dvě výběrová řízení, která musela být zrušena, teď se vypisuje třetí. "Na Velikonoce už bychom mohli mít pivo, v první fázi domažlickou desítku a dvanáctku," uvedl. Roční kapacita 3000 hektolitrů nebude v počátku plně využitá. Pivovar, jehož provoz by měl být ziskový, chce výhledově prodávat pivo i za branami, například při Chodských slavnostech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články