Děčín chystá opravu chátrající vyhlídky ze 17. století

Vložil
ČTK
15.01.2020 07:50
Děčín

Děčín - Děčín chce opravit chátrající gloriet v Růžové zahradě u zámku. Vyhlídka ze 17. století je od května kvůli havarijnímu stavu zavřená. Náklady na renovaci budou kolem 22 milionů korun, město se pokusí získat dotaci. Novinářům to sdělil mluvčí radnice Luděk Stínil.


"Město podalo žádost o dotaci z programu na záchranu architektonického dědictví. Práce na opravách budou trvat dva roky," řekl náměstek primátora Jiří Anděl. Dvoupatrový gloriet v Růžové zahradě je významnou památkou historického centra Děčína, v 17. století ho nechal postavit hrabě Maxmilián Thun podle italských vzorů na severní části skalní terasy. V nitru má krytou chodbu, která umožňuje přímé propojení zahrady s kostelem Povýšení svatého Kříže.

Veřejná zakázka je rozdělená na restaurování glorietu a restaurování soch. Originály soch budou po opravě uloženy v salle tereně, jejich místo zaujmou nově zhotovené kopie. Děčín dal přednost zhotoviteli, který při restaurování zajistí aspoň dvě exkurze s výkladem pro žáky základních škol. "Účelem exkurzí je vzbuzení zájmu o řemeslo mezi žáky," řekl Stínil.

Kromě glorietu čekají opravy takzvané Dlouhé jízdy, přístupové cesty na zámek lemované zdmi se slepými arkádami. Některé části jsou také staticky narušené. Město požádalo o peníze z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje.
0 komentářů
přidat komentář