Brno získalo grant na oživení okolí polikliniky Bílý dům

Vložil
Kateřina Benedová
11.10.2022 18:20
Brno

Miroslav Spurný


Brno - Brno získalo dotaci 25.000 dolarů, tedy v přepočtu asi 625.000 korun, od americké nadace Bloomberg Philantropies na oživení prostoru v okolí polikliniky Bílý dům. Žádost připravil tým, který pracuje na kandidatuře Brna na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. O přidělení grantu informovala nadace v tiskové zprávě, podrobnosti projektu ČTK popsala programová ředitelka projektu Brno 2028 Marcela Straková.


"Na žádosti jsme pracovali s Centrem pro středoevropskou architekturu. Projekt se týká uměleckých intervencí ve veřejném prostoru v okolí budovy Bílého domu," uvedla Straková. Mělo by podle ní jít o výtvarné či architektonické úpravy prostoru.

Při přípravě aktivit se budou podle ní muset spojit různé subjekty, od městské části Brno-střed, pod kterou spadá zábor veřejného prostranství, přes podnik Veřejná zeleň města Brna, který pečuje o zelené plochy, až po zástupce institucí, jež v budově Bílého domu sídlí.

"Samotné workshopy, které prostranství dočasně promění, by se měly konat příští rok v květnu. Takzvaný open call pro výtvarníky i architekty bude probíhat od ledna do března, porota zasedne v dubnu. Od května do října pak budeme mapovat reakce lidí v průzkumu a v listopadu příštího roku se uskuteční přednáška, která vyhodnotí celou aktivitu," doplnila Straková.

Nadace Bloomberg Philantropies rozdělila granty v iniciativě Asfaltové umění na umělecké úpravy veřejného prostoru v příštím roce mezi 19 evropských měst. V 11 z nich poslouží na oživení veřejného prostoru, kromě Brna získaly grant například projekty z Bruselu, Záhřebu nebo Říma, v pěti městech peníze využijí na zvýšení bezpečnosti pěších a ve třech městech na fresky na křižovatkách a přechodech pro chodce.

Iniciativu Asfaltové umění inspirovaly aktivity zakladatele nadace Michaela R. Bloomberga jako starosty New Yorku na zvyšování bezpečnosti chodců a oživování ulic města. Nadace už v minulosti podpořila 42 projektů v amerických městech a tři pilotní projekty v městech evropských. Pro příští rok se iniciativa rozšiřuje i do Evropy.

Bloomberg Philanthropies je nadace založená americkým filantropem a bývalým starostou New Yorku Michaelem R. Bloombergem. Investovala zatím do projektů v 941 městech ve 173 zemích světa. Zaměřuje se na pět oblastí: umění, vzdělání, životní prostředí, vládní inovace a veřejné zdraví. V loňském roce nadace rozdělila 1,66 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 41,5 miliardy korun.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Bílý dům Brno
Ing.arch. Josef Myslivec
13.10.22 11:06
zobrazit všechny komentáře

Související články