Brno chce vyčlenit desítku sociálních bytů, nyní jich má 155

Vložil
ČTK
27.11.2018 19:55
Brno

Brno - Brno chce do konce února příštího roku zhruba o deset zvýšit počet sociálních bytů. ČTK to řekl náměstek primátorky zodpovědný za bytovou politiku Oliver Pospíšil (ČSSD). Nyní má město 155 sociálních bytů, z toho 85 slouží pro projekty Rapid Re-housing a Housing-first, které začala minulá koalice s cílem vymýtit bezdomovectví.


Brněnští radní určili byt ve Václavské ulici jako sociální na rok se sníženým nájemným 58,30 Kč na metr čtvereční za měsíc. Obvykle je nájemné vyšší a v některých městských částech se pohybuje i okolo stokoruny za metr čtvereční.

Nájemcem bude dosavadní klient ubytovny ve Francouzské ulici, kterou provozuje město. "Na Francouzské máme prostupné bydlení. Je tam ubytovna, a když se někdo osvědčí, může mu být přidělený nějaký sociální byt," řekl Pospíšil. Když se sociální situace zlepší a nájemce má zajištěnou práci a příjem, může se mu časem nájem zvýšit na cenu obvyklou nebo se může dostat do jiného bytu s běžnou cenou.

Podle Pospíšila chce město do konce února příštího roku vyčlenit zhruba desítku bytů pro osvědčené klienty z prostupného bydlení. "Budeme to dělat postupně. Byty budeme vyčleňovat na různých adresách. Není cílem sociální byty soustředit na jednom místě, vždy je tendence mít nějaký jejich podíl v rámci bytových domů města," řekl Pospíšil.

Brno mělo několik desítek sociálních bytů. V uplynulém volebním období se jejich počet zvýšil kvůli pilotním projektům, které mají za cíl vymýtit bezdomovectví nejprve u rodin s dětmi v nouzi, poté případně i u jednotlivců. S projekty přišlo Žít Brno, které už však po říjnových volbách v zastupitelstvu není. Nová koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD projekty vyhodnotí a potom se rozhodne, jak s nimi naloží. Zatímco vymýcení bezdomovectví rodin je koalice nakloněná, u bezdomovectví jednotlivců už tomu tak není.

Město má ve správě asi 29.000 bytů. Je to zhruba 15 procent z celkového bytového fondu v Brně. Zbytek je v soukromém vlastnictví.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
sociální bydlení
Ing.arch. Josef Myslivec
30.11.18 12:02
zobrazit všechny komentáře

Související články