Babiš respektuje Staňkovy kroky, kultura je v gesci ČSSD, říká

Vložil
ČTK
06.05.2019 19:40
Praha

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) vnímá podle odvolaného ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta situaci v největší české sbírkové instituci zaměřené na výtvarné umění jako vážnou. Fajt se dnes na Babišovu žádost s premiérem setkal a informoval ho zejména o mezinárodních projektech, které pravděpodobně budou zastaveny. Premiér ale na sociálních sítích uvedl, že kultura je v gesci koaličního partnera, tedy ČSSD, a on musí jeho rozhodnutí respektovat.


"Mrzí mě, co se stalo. Kultura je ale v gesci našeho koaličního partnera a já musím jejich rozhodnutí respektovat. Určitě ale budu bedlivě sledovat, jak rychle vyhlásí na místo ředitele NG transparentní výběrové řízení," uvedl Babiš na twitteru.

Fajt dnes ČTK řekl, že v minulých dnech odstoupila mezinárodní komise sestavená pro plánovanou rekonstrukci Veletržního paláce, která patří mezi prioritní akce vlády v investicích do kultury.

V kulturní obci po odvolání Fajta vznikla iniciativa požadující odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), který náhle Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa před třemi týdny odvolal. Má už téměř 6000 signatářů, vznikla ale i druhá petice, jejíž podporovatelé chtějí se Staňkem jednat, mají se sejít ve čtvrtek.

"Komise oznámila vedení NGP, že své angažmá v mezinárodní architektonické soutěži pozastavuje," řekl dnes Fajt ČTK po schůzce s premiérem. Babiš podle něj vyslechl jeho argumenty, schůzka podle Fajta nebyla poslední. Fajt zž dříve ČTK řekl, že zahraniční partner zrušil mimo jiné velkou výstavu indického umění plánovanou na letošní podzim. NGP nejprve uvedla, že pokračuje ve všech rozjednaných projektech, později ale sdělila, že výstava byla příliš finančně náročná. Fajt říká, že byla rozpočtově zabezpečena.

Signatáři petice za odvolání Staňka se s Babišem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem sešli minulý týden. Premiér dosud odkazoval na koaliční smlouvu, v níž stojí, že odvolávat ministry navrhuje strana, která je nominovala. Den poté Hamáček novinářům řekl, že se ani po schůzce s autory petice nechystá navrhnout Staňkův konec ve vládě. Řekl, že je pro rychlé vypsání konkurzů na šéfy obou institucí, což autoři petice odmítají, a naopak chtějí, aby výběrové řízení vypsal až nový ministr.

Podle informací ČTK Babišovi dorazil i dopis z vedení pařížského Centre Pompidou, které pozastavuje plánovanou spolupráci s NGP. O zřízení pražské pobočky slavné instituce jednal opakovaně Babiš s francouzským prezidentem i vedení Centre Pompidou a NGP pod vedením Fajta, který má za sebou několikaletou spolupráci s touto institucí, měla být českým partnerem budoucí spolupráce.

Odvolání obou ředitelů Staněk zdůvodňuje jejich pochybeními, která zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích. V případě Fajta Staněk kritizoval zejména autorskou smlouvu, díky níž si Fajt ke svému platu ředitele přivydělal během 16 měsíců přibližně milion korun za přípravu výstav; podobné smlouvy ale uzavírají i další ředitelé státních příspěvkových organizací, mluvil o ní ředitel Národního divadla Jan Burian.
0 komentářů
přidat komentář

Související články