Architekt Pleskot navrhuje hudební klub pro Nohavicu

Ostrava - Písničkář Jaromír Nohavica buduje v Ostravě svou vlastní domovskou scénu. Vybral si pro ni bývalou vrátnici takzvaných nových koupelen Dolu Hlubina. Zde vzniká klub Heligonka. Kromě koncertů oblíbeného písničkáře nabídne i vystoupení jeho hostů a přátel z Česka i ze zahraničí, kabaret, taneční večery, divadla či dokonce také fotbalové večery s Ligou mistrů.

    "Chci, aby to hlavně bylo barevné. Aby se tady objevilo všechno, co máme rádi. Vážné věci i pokleslejší žánr," řekl ČTK hudebník. Přesný dramaturgický plán ale nemá. Podle něj čas ukáže, co se v klubu osvědčí.
    Do nového projektu se Nohavica pustil společně s produkčním a dramaturgem Pavlem Giertlem. Ten 18 let vedl v centru Ostravy klub Parník. V jednom z nejúspěšnějších ostravských klubů Nohavica pravidelně vystupoval. "Bez Pavla bych do toho nešel. Postaral se o spoustu věcí. Mám nápad a on jej uvede do života. Tíha stavby, dramaturgie a provozu je hodně na něm," řekl písničkář.
    A právě Parník sehrál velkou roli i v touze úspěšného hudebníka mít vlastní klub. "Klubové koncerty jsou pro mě hodně důležité. Parník, kde jsem měl dříve domovskou scénu, měl svoje limity. Nemohl jsem tam udělat vše, co jsem si představoval," řekl.
    V Ostravě proto začal hledat vhodné prostory. Nakonec si vybral bývalý vstup do takzvaných nových koupelen dnes už nefungujícího Dolu Hlubina. V přízemní budově byly kdysi kanceláře a hlavně vrátnice s píchačkami. Budova v bruselském stylu z 50. let minulého století je prázdná od roku 1992, kdy zde skončila těžba uhlí.
    Dnes tam vzniká bar i podium, interiér navrhnul architekt Josef Pleskot. Ten se už podílel na několika velkých projektech v sousedním industriálním areálu Dolních Vítkovic. Nohavica je s jeho řešením spokojený. "Pan Pleskot mě zná. Věděl, že chci prostor pro 120 až 150 lidí, který bude komorní, útulný a přívětivý. Místo, kde lidem bude dobře," řekl.
    V těchto dnech v budově i v jejím okolí ještě panuje stavební ruch. Dokončují se úpravy okolí i práce v interiéru. Brousí se podium, pokládá se dřevěný parket. Oficiální slavnostní otevření Nohavica s Giertlem plánují na 1. září. Už od července zde bude fungovat kavárna.
    Klub má být hlavně multižánrový prostor. "Na mé koncerty chodí lidé různých věkových kategorií a různého sociálního postavení. Každý se potkává s každým. Tak vnímám i Ostravu, která spojuje mnohdy nespojitelné," řekl Nohavica. Na stejném principu má fungovat i Heligonka. Velkou část programu budou tvořit jeho koncerty. Nepůjde ale o klasické recitály, spíše tematicky zaměřené večery. "Třeba program složený ze šansonů, program s písněmi Karla Kryla, či Okudžavy a Vysockého a další," vyjmenoval.
    Už dnes mu je klub inspirací. "Včera večer jsem napsal novou píseň. Dovolím si říct, že dobrou. A to i díky tomu, jak jsem si představoval sám sebe na tom novém dřevěném podiu," řekl. Píseň ještě nemá název, pracovně jí hudebník říká Lanovka. Je právě o lanové dráze vedoucí nad Ostravou. V ní jezdí lidé a dívají se na život pod sebou. Písničkář v ní v rapovém rytmu komentuje ostravské dění. Jak přesně, zájemci uslyší třeba už v září v nové Heligonce.
0 komentářů
přidat komentář