Muzeum vypsalo soutěž na Palachův památník ve Všetatech

Vložil
ČTK
14.10.2015 22:45
Praha - Národní muzeum (NM) dnes vyhlásilo architektonicko-uměleckou soutěž o návrh Památníku Jana Palacha ve Všetatech. Vítěz soutěže by měl přetvořit původní dům Palachovy rodiny v symbolické místo připomínající oběť Jana Palacha. Autor by měl také navrhnout i nový výstavní pavilon a prostorové a výtvarné řešení nové expozice. ČTK o vyhlášení soutěže informovala mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Památník by měl vzniknout do roku 2018.
    Student Jan Palach se 16. ledna 1969 upálil na protest proti tomu, jak rychle lidé rezignovali na jakýkoli odpor proti okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V Praze Palachův čin připomínají pamětní deska v dlažbě Václavského náměstí, další na zdi filozofické fakulty na Palachově náměstí a hrob na Olšanech. Dům ve Všetatech loni koupil český stát a spravuje ho NM.
    Soutěžní návrhy na podobu památníku je třeba odevzdat do 15. ledna 2016. Předsedou poroty je architekt Josef Pleskot a jejími členy kromě starosty Všetat například architekt Zdeněk Fránek, muzikant a výtvarník Vladimir 518 či výtvarník Jiří Sozanský.
    "Prostřednictvím soutěže hledáme silnou tvůrčí osobnost, která bude s respektem a citlivostí přistupovat k tak významnému tématu, jakým je mimořádná lidská oběť Jana Palacha," uvedl ředitel NM Michal Lukeš. Celkové řešení památníku by mělo být založeno na jeho významovém členění ve třech hlavních zónách - symbolické, kontemplační a edukační.
    Dům je dlouhodobě neobývaný a je ve špatném stavu. Původní zařízení buď zcela chybí, nebo je zničené, a ani se v něm nedochovaly žádné předměty z doby, kdy v něm Palach žil. Proto památník, který bude připomínat Palachovu oběť, nebude klasickým pamětním místem založeným na dobovém vybavení, ale zcela novým objektem se silným emočním nábojem, uvádí muzeum.
    Pozemek přilehlý k domu pak bude využit jako prostor pro meditaci návštěvníků a osobní vyrovnání se s absolutní mírou lidské oběti Jana Palacha. Pojetí zahrady a její podoba však vyplyne z individuálního přístupu k danému tématu vybraným autorem. Samotná expozice vznikne v novém výstavním pavilonu na zahradě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články