Letošní Grand Prix architektů dostala Národní technická knihovna

Zdroj
Tereza Palečková
Vložil
ČTK
24.06.2010 23:05
Praha

Praha - Absolutním vítězem letošní Grand Prix architektů se stala budova Národní technické knihovny (NTK) v pražských Dejvicích. Odborná porota ocenila jasnost jejího konceptu, úspornost a jednoduchost výrazu a elegantní řešení. V 17. ročníku prestižní soutěžní přehlídky vybírali porotci z  celkem 71 přihlášených projektů, výsledky odtajnili na dnešním slavnostním večeru ve Veletržním paláci.
    Projekt NTK zvítězil v roce 2000 v  architektonické soutěži. Jeho autoři Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek si dnes před přítomným ministrem kultury Václavem Riedlbauchem při přebírání ceny posteskli, že na další budovy, které mají v  názvu rovněž slovo "národní", nejsou architektonické soutěže vypisovány.
    Grand Prix architektů - Národní cena za architekturu je přehlídkou soudobých architektonických prací, kterou pořádá Česká komora architektů a Obec architektů. Soutěž je otevřená, zúčastnit se jí mohou čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci. Podmínkou je, aby bylo jejich dílo dokončeno v uplynulém roce, a to na území České republiky.
    "Když se člověk pohybuje celou budovou, tak se vlastně pohybuje podle promyšleného scénáře," řekl o vítězné NTK porotce Jiří Klokočka. Doplnil, že návštěvník zažívá v podstatě na každém kroku nová a nová překvapení.
    Projekty přihlášené do Grand Prix soutěžily celkem v sedmi kategoriích, porota však nakonec vedle ceny hlavní udělila pouze tři další ceny. V nejvíce zaplněné kategorii Novostavba zvítězil rezidenční komplex Central Park Praha studia A69 - Architekti. V kategorii Rekonstrukce získala ocenění rekonstrukce a dostavba areálu tiskárny ve Vysočanech autorů Martiny Buřičové a Štěpána Kubíčka. A cenu v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba, kde soutěžila mimo jiné i nová expozice lachtanů v pražské zoo, dostal Vít Branda za visutou cyklistickou lávku v Kadani.
    Porota rozdala i několik čestných uznání, a to novému autobusovému nádraží v Příbrami, rodinnému domu v Kuřimi, interiéru Západočeské galerie v Plzni, interiéru obchodu se sportovní obuví v pražské Konviktské ulici a rozhledně Akátová věž na kopci Výhon u Židlochovic. Žádná cena ani čestné uznání nebyla udělena v kategorii Urbanismus, do které se přihlásily pouze dva projekty.
    Vedle autorů projektu NTK sklidil největší potlesk zaplněného sálu emeritní profesor Českého vysokého učení technického Věkoslav Pardyl, který získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo. "Ještě mám 13 roků, a pak půjdu do penze," oznámil sedmaosmdesátiletý architekt aplaudujícím divákům.
    Se všemi projekty přihlášenými do soutěže se mohou zájemci seznámit na výstavě, která je ve Veletržním paláci přístupná až do konce srpna. Poté výstava poputuje po českých městech a následně i po zahraničí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články