Č.Budějovice vyhlásí soutěž na novou podobu točny

Zdroj
Jaroslava Mikešová
Vložil
ČTK
11.01.2013 21:45
České Budějovice

České Budějovice - České Budějovice vyhlásí architektonickou soutěž na novou podobu plenérového divadla v zahradě českokrumlovského zámku. Nová konstrukce by měla být částečně nebo úplně rozebíratelná a technické zázemí bude mimo zahradu. Soutěž by mohla být vyhlášena v březnu nebo v dubnu, řekl dnes ČTK primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (HOPB). Kompromisní řešení musí vyhovět výboru UNESCO, jinak by točna měla ze zahrady zmizet do roku 2015.

    "Architektonická soutěž by mohla být vyhlášena na přelomu prvního a druhého čtvrtletí letošního roku, tedy v březnu nebo dubnu," uvedl primátor. Město s vyhlášením soutěže počítalo už loni, ale jednání pracovní skupiny ministra kultury o osudu točny byla po personálních změnách přerušena. Ve čtvrtek byla obnovena a účastníci došli ke shodě, že by točna mohla být za určitých podmínek v zahradě zachována. Studie město, jako majitel nynější točny, přijde na více než dva miliony korun.
    Podle Jiřího Šestáka, ředitele Jihočeského divadla, jež točnu provozuje, by měla soutěž prověřit možnost, jak by otáčivé divadlo mohlo zůstat na stejném místě. Z jeho hlediska by kapacita hlediště měla zůstat stejná. Podle dobrozdání statika by se dala spodní část konstrukce s motory použít. Vymístěním zázemí divadla ze zámečku bellarie by se pak vyřešila řada problémů.
    Blokování této památky, jež je významnou součástí zámecké zahrady, vadí památkářům. Ti už pracují na její obnově. "Interiéry bellarie byly už z velké části restaurovány v minulých letech. Loni jsme začali opravovat fasády, zejména přízemní partie," řekl ČTK ředitel územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec, pod něhož spadá správa zámku. Letos památkáři dokončí detailní projekt obnovy zámečku a v následujících dvou letech by bellarie mohla být kompletně restaurována.
    "Chceme ji provozovat jako centrum pro prohlídky zámecké zahrady, a to bez ohledu na to, jaký bude výsledek jednání ohledně točny. Už to není možné řešit tak, že přes den se bude zkoušet a v noci hrát. Bude tam muset být prostor i pro aktivity spjaté se zámeckou zahradou," uvedl Pavelec.
    Kompromisní řešení s demontovatelnou točnou vychází z podobných příkladů ve světě. Obdobné řešení je uplatněno například při divadelních představeních ve Francii na Neptunově bazénu zámku ve Versailles nebo na zámku Chambord v údolí řeky Loiry.
    Petici za zachování točny na jejím místě v minulosti podepsaly tisíce lidí. Památkářům se však současná točna nelíbí. Nelíbí se ani světovému výboru UNESCO, které Krumlov zapsalo v roce 1992 na seznam světového dědictví. Představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova se několik let zasazují o modernizaci scény na nynějším místě.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Najde někdo zázračné řešení?
památkář
25.01.13 10:15
točna
Zdeněk Skála
10.10.13 02:44
zobrazit všechny komentáře

Související články