Český Krumlov chce, aby UNESCO znalo jeho názor na točnu

Zdroj
Jaroslava Mikešová
Vložil
ČTK
01.02.2013 16:05
Český Krumlov

Český Krumlov - Zastupitelé Českého Krumlova chtějí, aby výbor UNESCO znal jejich názor na umístění plenérového divadla. Usnesením proto znovu potvrdili, že točnu chtějí zachovat v zámecké zahradě. Podle slibu Česka by ale měla z území památky UNESCO zmizet do roku 2015. Českokrumlovští žádají ministerstvo kultury, aby s UNESCO jednalo o akceptovatelném řešení problému, řekl dnes ČTK po zasedání zastupitelstva starosta Dalibor Carda (ČSSD).
    
"UNESCO zná pouze názory českých památkářů, kteří chtějí točnu ze zahrady odstranit, ale názory představitelů města a desetitisíců lidí, kteří se podepsali pod petici za zachování divadla ne," uvedl starosta. Stanovisko města se znovu objevilo při formulování pravidelné zprávy města o stavu památky UNESCO. Zastupitelé ho chtěli do zprávy začlenit.
     Plenérové divadlo by podle slibu Česka z roku 2007 mělo ze zahrady, jež je spolu se zámkem a historickým centrem na seznamu světového dědictví UNESCO, zmizet do roku 2015.
     Začátkem ledna byla na ministerstvu kultury obnovena jednání o osudu točny. Účastníci dospěli k závěru, že město České Budějovice, jako majitel točny, vyhlásí architektonickou soutěž na novou podobu plenérového divadla. Nová konstrukce by měla být částečně nebo úplně rozebíratelná a technické zázemí bude mimo zahradu. Soutěž by mohla být vyhlášena v březnu nebo v dubnu.
     Město s vyhlášením soutěže počítalo už loni, ale jednání pracovní skupiny ministra kultury o osudu točny byla po personálních změnách přerušena. Na lednovém setkání se účastníci shodli, že by točna mohla být za určitých podmínek v  zahradě zachována. Ministerstvo členy pracovní komise informovalo, že připravuje návštěvu zástupců výboru UNESCO v Praze a v Českém Krumlově.
     Kompromisní řešení s demontovatelnou točnou vychází z podobných příkladů ve světě. Obdobné řešení je uplatněno například při divadelních představeních ve Francii na Neptunově bazénu zámku ve Versailles nebo na zámku Chambord v údolí řeky Loiry.
     Petici za zachování točny na jejím místě v minulosti podepsaly desítky tisíc lidí. Představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova se několik let zasazují o modernizaci scény na nynějším místě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články