Brno vypíše na rekonstrukci Římského náměstí soutěž

Vložil
ČTK
27.11.2009 16:05
Brno

Brno - Náměstí v historickém centru Brna by se propříště měla upravovat jen podle vizí architektů. Tento týden se radní rozhodli nechat zpracovat ideovou studii pro obnovu Římského náměstí. Byť se nejedná o žádné z  hlavních městských prostranství, nachází se v jádru Brna a má podle radních svou hodnotu. Na opravu náměstí město vypíše veřejnou architektonickou soutěž, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Ander (SZ).
    Podle Andera bude soutěž vypsaná v souladu s pravidly komory architektů. Náklady dosáhnou 900.000 korun. "To místo si rozhodně takovýto způsob výběru vítězné varianty pro rekonstrukci zaslouží. Má své osobité kouzlo, svého genia loci a je to jedno z posledních náměstí v centru, které se nerekonstruovalo," popsal náměstek.
    Jako Římské náměstí Brňané označují uzavřený prostor mezi Františkánskou a Josefskou ulicí. Název vznikl v 18. století a i když v roce 1867 úřady prostranství označily za Františkánskou ulici, pojmenování Římské náměstí se používá dodnes.
    Na náměstí dřív sídlili trhovci. "Jsou tam staré ještě barokní domy, které jsou ve špatném stavu, je tam také kašna s vodním prvkem, která je úplně zničená, nefungující," popsal náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). Architekti podle něj mají odpovědět na otázku, jak prostor upravit - tedy jakou použít dlažbu, jakou podobu dát fontáně i kam až bude prostor zasahovat, protože na něj navazuje dvorní trakt. "Pokud by se to dělalo amatérsky a nebyla tam grácie, ruka architekta a urbanisty, tak by se to mohlo poškodit," řekl Rychnovský.
    Architektonickou soutěž vypíše město v příštích měsících. Obnova by podle Rychnovského mohla na výsledky a zpracovaný projekt bezprostředně navázat.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
blahopřání
blahopřející
27.11.09 04:51
blahopřání
Winner
27.11.09 06:10
zobrazit všechny komentáře