Teorie obrazu

Eseje o verbální a vizuální reprezentaci

Autor: W.J.T. Mitchell
Nakladatelství: Karolinum
Rok vydání: 2021
ISBN: 978-80-246-3202-5
Formát: 15x22 cm, 478 stran, brožovaná
Jazyk: česky
Běžná cena: 450 Kč
Naše cena: 400 Kč (bez 10 % DPH: 363,64 Kč)
  15,81 € (bez 10 % DPH: 14,23 €)
Skladem: 1 ks (standardní doba expedice do 5 dnů)
 

Publikace je souborem esejí, které se postupně věnují jednotlivým aspektům vztahu textu a obrazu. Mitchell rozebírá reprezentace obrazové i verbální, souvislosti obrazu a jazyka, a to vše dokládá na velmi široké škále praktických ukázek z každodenního života. Základem Mitchellova přístupu k obrazům (a nejen k nim) je interdisciplinarita: jeho hlavní argument pro multidisciplinární náhled vychází z obavy, že důkladná lingvistická interpretace obrazů fakticky brání jejich hlubšímu porozumění. Kouzlem textů je, že se v nich nenásilně potkávají William Blake, dinosauři z Jurského parku, Nelson Goodman, přímý přenos CNN, Spike Lee, Erwin Panofsky, ale také film Olivera Stonea.

Zjednodušeně můžeme konstatovat, že Teorie obrazu propaguje vizuální gramotnost, a Mitchell v tomto svém textu dospívá k závěru, že obrazům, které nás obklopují, se sice nemůžeme bránit, ale můžeme jim lépe rozumět, a tak činit svět lepším.

Kniha je vhodnou vstupní branou do světa obrazů, nástrojem a pomůckou pro lepší pochopení vizuální složky světa, ve kterém žijeme.

Související

0 komentářů
přidat komentář