Česká expozice v Dubaji: systém S.A.W.E.R., 3D tiskárny i virtuální realita


Dubaj/Praha – Hlavní údaje o české expozici na letošní výstavě Expo v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, která začíná 1. října:


Pavilon: podobu českého pavilonu, který tvoří „mrak trubic“, navrhli architekti Jindřich Ráftl a Jan Tůma ze studia Formosa AA, kteří se svým návrhem vyhráli výběrové řízení; dodavatelem stavby českého pavilonu je dubajská společnost Pico, která nahradila původně vybranou firmu MCI.

Rozloha areálu: český pavilon se nachází na pozemku s plochou 2200 m², jeho součástí je i restaurace s tradiční českou kuchyní.

Česká expozice: Česko se na Expu představí v zóně Udržitelnost, bude se prezentovat jako země přírody, vědy a inovací; expozice v českém pavilonu představí deset stálých exponátů a deset tematických výstav, které se po dobu trvání výstavy vystřídají; rotační výstavy se budou dotýkat témat voda, design, technologie a univerzity.

Národní den ČR na Expu: 21. března 2022

Rozpočet: celkový rozpočet české účasti činí 350 milionů korun; příspěvek ze státního rozpočtu, který byl zvýšen o 25,2 milionu loni v červenci, činí 185,2 milionu korun; účast Česka je financována na bázi PPP, tedy ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru.

Webové stránky: www.czexpo.com

Některé z projektů:

- Jádrem národní expozice bude systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.), který za využití solární energie vyrábí ze vzduchu vodu. Samotné fungování systému bude skrze animace popisovat didaktická stěna v pavilonu. Na vývoji systému se podílely Univerzitní centrum energeticky efektivních budov a Fakulta strojní Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Voda, kterou systém S.A.W.E.R. vyrobí, se bude používat na závlahu zahrady kolem národního pavilonu. Podle generálního komisaře účasti ČR na výstavě Jiřího Františka Potužníka projevují o systém zájem i subjekty mimo Spojené arabské emiráty, třeba z Rijádu nebo Malajsie.

- Firma Průša Research představí novou generaci svých tiskáren, součástí expozice bude také robotické rameno Vysokého učení technického v Brně, které využívá pro 3D tisk písek a degradovatelný bioplast z odpadních tuků. Třetí druh 3D tisku předvede technologii firmy IQ Structures, která umí vytvářet struktury na úrovni nanovláken.

- Státní agentura CzechTourism představí Česko pomocí virtuální reality, expozice s názvem Česká terapeutická krajina bude od 1. do 22. října první rotační expozicí v Českém pavilonu. Návštěvníci výstavy se budou moci po nasazení speciálních brýlí ocitnout v bazénu v Mariánských Lázních, na moravské vinici nebo na skalách v Českém ráji. Dne 5. října se uskuteční CzechTourism Day, který bude zahrnovat například lázeňský workshop nebo školu čepování plzeňského piva.

- Český pavilon naváže také na tradici českého skla v moderní podobě. Například ve vstupní galerii bude designová instalace Zlatý déšť, složená ze 300 světelně pulsujících lián. Součástí bude také největší leštěná skleněná socha Vlastimila Beránka.
0 comments
add comment

Related articles