Světová výstava Expo 2020 byla kvůli koronaviru o rok odložena


Dubaj - Mezinárodní výstava Expo 2020, která měla v říjnu začít v Dubaji, byla kvůli koronaviru o rok odložena. Při hlasování členů Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) se pro to podle agentury AP vyslovily potřebné dvě třetiny zemí. Podle AP se Expo uskuteční od 1. října 2021.


Podle původního plánu měla akce začít letos 20. října a trvat do 10. dubna příštího roku. Rezoluce o odkladu počítá s novým termínem od 1. října 2021 do 31. března 2022.

BIE dnes oznámil, že se při hlasování o této rezoluci vyslovily pro už více než dvě třetiny zemí, což je minimum pro schválení odkladu. Hlasování je průběžné a ještě neskončilo, jeho definitivní výsledek bude znám koncem měsíce. Úřad už ale dnes ohlásil, že je odklad zajištěn, protože dosud jej podpořily dvě třetiny zemí.

Výkonný výbor BIE se v dubnu pro odklad vyslovil jednomyslně. Návrh na odklad podpořila také Česká republika, jak vyplývá z webové stránky věnované české expozici. Jejím ústředním tématem má být technologie získávání vody ze vzdušné vlhkosti s pomocí solární energie. Český pavilon měl zahrnout také restauraci a představit například české sklo nebo lázeňství.

O tom, že pořadatelem tohoto Expa bude Dubaj, se rozhodlo v roce 2014. Oživilo to tamní trh s nemovitostmi a Dubaj, který je jedním z emirátů Spojených arabských emirátů, do příprav investoval miliardy dolarů, uvádí AP. Očekával až 25 milionů turistů.

Dubajské letiště patří k nejvytíženějším na světě, ale epidemie covidu-19 přinutila leteckou společnost Emirates zastavit lety. Přerušil se příliv turistů a zavládl neklid na trhu s nemovitostmi.

Dubajská ekonomika je závislá na obchodu a turistice. Všechny tyto oblasti jsou koronavirem těžce postiženy. V SAE se nákaza potvrdila u 14.000 lidí a zemřelo tam 126 pacientů. V Dubaji je zaměstnáno několik milionů cizinců, z nichž někteří kvůli epidemii přišli o práci a ocitli se v ekonomických potížích.
0 comments
add comment

Related articles