U výběru žaluzií rozhoduje materiál fasády, tvar domu i propojení s interiérem, říká architekt Lánský

Publisher
Tisková zpráva
24.04.2020 09:50
Žaluzie NEVA s.r.o.

Venkovní stínění dnes najdete téměř na všech novostavbách. Ovlivňuje totiž komfort bydlení a navíc vytváří důležitý detail vzhledu domu. Vyzpovídali jsme architekta Tomáše Lánského z Brossini Design, jaké jsou trendy a na co bere při výběru stínění ohled, když navrhuje domy pro své klienty.


Jaký faktor berete nejvíce v úvahu, když pro projekty svých klientů navrhujete stínění?
Vždy bereme v potaz hlavně klima uvnitř domu. Ve chvíli, kdy stavíte rodinný dům na slunném místě a plánujete velká prosklená okna, je zastínění nezbytně nutné. Jinak by se interiér přehříval.

Doporučujete spíše vnitřní, nebo venkovní stínění?
Pokud náš klient netrvá na jiném řešení, navrhujeme vždy venkovní stínění. To zastaví hodně slunečního svitu i tepla ještě venku, takže se vůbec nedostanou dovnitř. Vnitřní stínění vám s tím nepomůže – teplo sice také do určité míry zabrzdí, ale až ve chvíli, kdy projde do místnosti.

Jaký typ venkovního stínění je nejpopulárnější?
Z mé zkušenosti jsou to venkovní žaluzie, dáváme je na stavby 99 % klientů. Mají totiž veškeré plusy: jsou mnohem hezčí na pohled a navíc si zastínění regulujete natočením lamel přesně tak, jak chcete. Venkovní roleta má z mého pohledu jedinou výhodu – tvoří bezpečnostní prvek, který chrání před zloději. Jinak vše hraje spíš pro venkovní žaluzie.

Architekti z Brossini Design navrhli například tento rodinný dům, zastínili ho žaluziemi Z-90.

Ovlivňuje výběr venkovního stínění okolní krajina nebo sousední zástavba?
Obojí hraje roli spíš při návrhu domu. Sousední stavby a jejich výška nebo třeba typ střech ovlivňují, jestli objekt do zástavby svým stylem zapadne. Okolní krajina je důležitá, když dům stojí na nějakém extrémním místě. Například na poli, kde fouká silný vítr. Pak navrhneme osazení žaluzie povětrnostním čidlem, které lamely vytáhne, kdyby foukalo moc. Takové případy jsou ale výjimky. Při výběru žaluzií hraje roli spíš barevnost a design.

Podle čeho barvu lamel vybíráte?
Vstupuje do toho spousta proměnných: barva i materiál fasády, typ střechy, barva střešních tašek nebo tvar domu. Jde o celkový vzhled objektu, aby spolu všechny prvky ladily. Důležitý je také odstín okenních profilů – často to bývá tak, že barva žaluzií je stejná jako barva oken. Vždy ale záleží na estetickém cítění architekta nebo majitele domu.

Jaké barvy aktuálně nejvíc letí?
Když se podívám na stavby, které nám prošly pod rukama za poslední roky, převládá antracitová barva. Lidé ji volí na rámy oken a většinou pak chtějí ve stejném nebo podobném odstínu i lamely a příslušenství žaluzií. Může to být ale zkreslené stylem staveb, které v Brossini Design děláme – antracit se k nim zkrátka hodí.


Záleží z hlediska architektury domu i na tvaru lamel?
Většinou navrhujeme klientům zetkový profil. Jinou variantu bychom řešili až ve chvíli, kdy by měl klient nějaké jiné požadavky, třeba na speciální naklápění lamel. Pak bych zavolal technikům z firmy NEVA, našeho dodavatele žaluzií, a nechal si poradit, jestli se z praktického hlediska hodí spíš jiný typ lamel než Z-90. Lidi z NEVY jsou v tomto skvělí, mají v žaluziích obrovský přehled a dokáží poradit.

Co dalšího ovlivňuje výběr venkovního stínění z pohledu architektury?
Například možnosti montáže – nejlépe se nám osvědčila montáž pod fasádu, kde jsou veškeré kotvicí prvky skryté a na rozdíl od předsazeného kastlíku nenarušují architekturu domu. Na takové řešení ale dům připravujeme už v projektové dokumentaci.

Berete v potaz také interiér domu?
Určitě, propojení exteriéru a interiéru řešíme třeba při výběru motoru pro ovládání žaluzií. Často k němu totiž musíte nainstalovat ovládací panely na stěny do jednotlivých místností. To ale nevypadá v interiéru zrovna hezky. My proto většinou pracujeme s chytrými motory, které ovládáte pomocí aplikace na dálku a tlačítek na zdi se téměř zbavíte.

Tomáš Lánský pracuje jako architekt 14 let. Studoval na stavební fakultě Technické univerzity v Ostravě, už při studiích pracoval v architektonické kanceláři, která se specializovala na interiéry. Postupně se specializoval na architekturu rodinných domů. Momentálně pracuje v rodinné firmě Brossini Design v Prostějově a zabývá se návrhy a realizací interiérů i exteriérů.
0 comments
add comment

Related articles