Jakou barvu venkovních žaluzií? Praktičtější jsou světlejší odstíny

Publisher
Tisková zpráva
01.07.2020 16:00
Žaluzie NEVA s.r.o.


Nejprodávanější barevné odstíny venkovních žaluzií jsou podle NEVY - předního českého výrobce žaluzií – stříbrná, tmavě šedá, stříbrnošedá, bronzová a bílá. Zákazníci i architekti volí spíše neutrální a světlejší barvy, které jsou praktičtější na údržbu, a navíc v létě lépe ochlazují interiér. Přečtěte si, co dál ovlivňuje výběr barvy venkovních žaluzií.


Světlá teplo odráží, tmavá pohlcuje

Jednou z největších předností venkovních žaluzií je, že zachytávají a odrážejí sluneční energii ještě dříve, než vůbec projde do interiéru. Díky tomu místnost ochlazují mnohem více než například vnitřní žaluzie – podle zkušeností zákazníků snižují teplotu v místnosti až o 10 °C.

Důležité nicméně je, jakou barvu venkovních žaluzií zvolíte. Zatímco světlé odstíny světlo odráží a propouští dovnitř jen asi 4-6 % sluneční energie, tmavší ho pohlcují a propouští přes 14 % energie. Vyplývá to z údajů Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí z roku 2017.

Vliv na tepelnou pohodu v domě nemají jen žaluzie, ale také kvalita oken nebo zateplení fasády.

Venkovní žaluzie ve světlé barvě dobře odráží světlo a příjemně ochlazují interiér.

Nejoblíbenější jsou neutrální barvy

Český výrobce venkovních žaluzií NEVA ročně vyrobí asi 80 000 kusů žaluzií, dvě třetiny jeho objednávek přitom tvoří žaluzie ve stříbrné a šedé barvě. Neutrální barvy totiž odpovídají trendům moderní architektury a architekti je svým zákazníkům doporučují nejčastěji.

"Odstíny šedé nelze nic pokazit, případně doporučujeme barvy blízké rámům oken. Při zatažení žaluzií vzniká velká plocha, proto spíše nedoporučujeme bílou barvu, která hodně září. Podobně bychom nevolili žaluzie výrazných barev – například modré, zelené nebo červené," potvrzuje tento trend architekt Vlado Hrivňák z kanceláře No-A Architekti.

Světlé a neutrální barvy jsou i praktičtější

Zákazníci na světlých odstínech šedé nebo stříbrné také ocení, že jsou nejsnazší na údržbu. Na bílých, barevných nebo tmavých lamelách je hodně vidět prach i pyl, majitelé domů v blízkosti silnice nebo stromů je pak musejí častěji čistit.

"Vliv na zachytávání nečistot má také povrch lamel. Vhodné je například strukturované provedení - tzv. struktur lak – s obsahem polyuretanu a polyamidu. Na takových žaluziích se méně drží prach a vyrábíme je nejčastěji. Pokud si chcete údržbu ještě víc usnadnit, sáhněte po povrchové úpravě MecoProtect®. Tento typ laku obsahuje nanočástice a po aktivaci UV zářením se stává extrémně hydrofilním (přitahuje vodu). Na mytí žaluzií tak stačí jen malé množství vody, která se navíc rovnoměrně rozptýlí po povrchu lamel a velmi rychle schne, aniž by na lamelách nechávala stopy po kapkách," dodává k tomu Jan Gajdoš, produktový specialista NEVA.

Neutrální barvy žaluzií jsou ty nejpraktičtější.
 

Kam se hodí tmavší a pestřejší barvy?

Barevné lamely žaluzií se hodí například na budovy pro děti – školy, školky či školní družiny. Využití najdou také na sídlech firem, pokud firma ladí fasádu do korporátních barev.

Tmavší odstíny jako tmavě šedá nebo černá zase působí luxusně a využijete je třeba u domů v chladnějších oblastech nebo se severní orientací, kde je pohlcování sluneční energie naopak žádoucí.

Pro více informací a tipů ze světa stínění sledujte blog společnosti NEVA.
0 comments
add comment

Related articles