Z, S nebo C? Jak vybrat tvar lamely ven- kovních žaluzií podle typu domu či okna

Publisher
Tisková zpráva
04.08.2020 07:00
Žaluzie NEVA s.r.o.

Venkovní žaluzie nejčastěji seženete s lamelami Z, S nebo C, výjimečně také E nebo F. Tyto lamely se liší svým tvarem i vlastnostmi – a jsou proto vhodné pro odlišné typy domů nebo oken. Jestliže při návrzích domů občas nevíte, které žaluzie zvolit, je tento článek přesně pro vás.


Žaluzie Z: nejoblíbenější stínění

Nejprodávanější a zřejmě nejpraktičtější jsou lamely ve tvaru Z. Výrobci tyto žaluzie označují různě, například česká NEVA je prodává jako Z-90 a Z-70 (podle šířky lamely 90, respektive 70 mm), někdy se setkáte také například s označením Zetta.

V každém případě platí, že žaluzie s lamelami ve tvaru Z do sebe při zatemnění přesně zapadají a vytváří v místnosti téměř perfektní tmu. Navíc jsou velmi odolné proti větru i dešti (zejména při vedení ve vodicím profilu).

Zetkové žaluzie využijete nejčastěji na administrativních budovách, moderních rodinných domech a velkých prosklených plochách. Působí "ostřejším", až technickým dojmem. Širší žaluzie Z-90 nejlépe vyniknou na větších oknech, Z-70 zase na menších.

Ostřejší design žaluzie Z-90 sedne moderním stavbám.

Žaluzie S: jemnější varianta

Žaluzie s lamelami ve tvaru S mají podobné vlastnosti jako ty zetkové – lamely do sebe přesně zapadají a perfektně zastíní místnost i ve dne, také tyto žaluzie jsou navíc velmi odolné proti větru a dešti. Výrobci je označují například S-90, případně Setta.

Oproti ostřejším žaluziím Z jsou lamely ve tvaru S jemnější a ve spuštěném stavu připomínají roletu. Doporučujeme je proto zejména pro budovy netradičních nebo organických tvarů s jemnějšími hranami, například zaoblenými.

Zavřené žaluzie S-90 jsou jemnější a na první pohled připomínají roletu.

Žaluzie C: naklápění na obě strany

Žaluzie s lamelami ve tvaru C je možné (oproti Z a S) plně naklápět na obě strany. Zákazník si tak světlo podle potřeby odstíní buď směrem k podlaze, nebo ke stropu. Výrobci je označují například C-80, případně Cetta.

Hodně oblíbená je kombinace žaluzií C s vedením lankem, kdy žaluzie vůbec neruší vzhled budovy a dávají vyniknout kráse oken nebo fasády.

Žaluzie C-80, které lze plně naklopit na obě strany.

Žaluzie E a F: alternativa pro specifické účely

Pokud byste si z nejprodávanější trojice lamel nevybrali, máte na výběr ještě žaluzie označované E a F. Éčkové žaluzie vynikají zejména tím, že jsou velmi tenké, takže je přes ně dobře vidět a hodí se pro stínění výloh například v autosalonech. Na druhou stranu ale nejsou tak odolné a často se instalují do interiérů.

Lamely žaluzií typu F svým tvarem připomínají lamely typu C, jen jsou plošší a ještě subtilnější. Právě proto neodolávají tak dobře větru a často se instalují spíše do sendvičových prosklených fasád.

Všechny zmíněné typy žaluzií v prvotřídní kvalitě vyrábí například česká firma NEVA. Její zástupci vám v případě potřeby kdykoliv poradí a projekt s vámi zkonzultují. Stačí, když se jim ozvete.
0 comments
add comment

Related articles