Den otevřených dveří v moderní dřevostavbě nedaleko Karlštejnu

Publisher
Pavlína Drbálková
17.10.2012 09:10
AGROP NOVA a.s. (NOVATOP)

Uvažujete o stavbě dřevostavby? Nabízíme inspiraci!

V sobotu 20. října 2012 se můžete na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá moderní dřevostavba z NOVATOPu s využitím pohledového dřeva v interiéru. Na vaše dotazy budou připraveni odpovídat zástupci systému  NOVATOP a realizační firmy 3AE. Budou zde přítomni i majitelé domu, kteří se s vámi rádi podělí o své zkušenosti se stavbou i užíváním.


Moderní úspornou dřevostavbu, postavenou v obci Halouny, si můžete přijít prohlédnout na vlastní oči v sobotu 20. října 2012 mezi 9 – 17 hod. Na vaše dotazy budou připraveni odpovídat zástupci systému NOVATOP a realizační společnosti 3AE. Budou zde přítomni i majitelé domu, kteří se s vámi rádi podělí o své zkušenosti se stavbou i užíváním. Pokud se chystáte stavět, je to určitě jedinečná příležitost získat informace z první ruky.

 V případě zájmu a jakýchkoliv dotazů kontaktujte pořadatele: společnost 3AE, team@3ae.cz, tel.: 777 285 844
Návštěvu domu si můžete zpestřit návštěvou druhé stavby nebo výletem do blízkého okolí.

Příběh domu
Záměrem mladého páru s dítětem bylo přestěhovat se z malého bytu v Praze do domu dál od civilizace. Chtěli si postavit přízemní dům, který by byl svou filozofií blízko přírodě – ekologicky šetrný jak použitými materiály, tak svým provozem. Od počátku měli jasnou představu o tom, jak má jejich nový domov pro čtyřčlennou rodinu fungovat.

První skicy
Jak si architekt, Ing. arch. Lukáš Pejsar, poradil se zadáním a s úzkou podlouhlou parcelou na severním svahu, orientovanou od jihu k severu?

„Inspiraci jsem hledal v přírodě, konkrétně v padlém kmenu starého stromu. To byla základní idea. Tu jsem aplikoval na okolní terén i podlouhlý pozemek na úpatí severního svahu. Snaha byla navrhnout dům, jenž by splynul s přírodou a nikterak na sebe neupozorňoval. Rozhodl jsem se tedy dům částečně „zapíchnout“ do terénu a naopak část vykonzolovat nad terén, což umožňuje i přesto, že je objekt jednopodlažní, nádherný výhled do krajiny.

Materiály jsou voleny tak, aby dům byl v harmonii s přírodou a nenásilně do ní zapadl. Konstrukci tvoří masivní celodřevěné panely z vrstveného dřeva NOVATOP (jak stavba probíhala, se můžete podívat zde). Fasádní obklad je proto zhotoven z povrchově neupraveného sibiřského modřínu, aby získal přirozenou patinu. Část obkladu je tmavé barvy, toho bylo dosaženo opálením dřeva. Původní záměr byl také mít na domě plochou střechu s vegetací. Bohužel se tato myšlenka nesetkala s pochopením místních úřadů a vznikla tak varianta se specificky tvarovanou sedlovou střechou. Střešní krytinu jsem pak zvolil plechovou, tmavě šedé barvy.

Díky vstřícnému postoji klienta se mi podařilo prosadit i maximální využití dřeva v interiéru, kde stěny tvoří ve velké míře pohledové panely NOVATOP. Dům má jednoduchou a přehlednou dispozici. Páteří objektu je chodba procházející celým domem, na kterou jsou „navěšeny“ jednotlivé místnosti. Tento komunikační prostor ústí do obývacího pokoje, k němuž přiléhá pracovna. Z obývacího pokoje, ložnice a chodby je umožněn výstup na zahradu. Propojení tohoto prostoru s exteriérem podtrhuje panoramatické okno s nádherným výhledem do údolí.“

Důležitou součástí moderních domů je i technologie. Teplo domova zajišťuje podlahové vytápění. Srdcem domu je ale akumulační nádrž napájená tepelným čerpadlem vzduch – voda s možností připojení solárních panelů. Ty budou osazeny v budoucnu a v domě je prozatím zhotovena pouze příprava na jejich osazení.

Technické parametry stavby:
Zastavěná plocha: 154,5 m2
Užitná plocha: 128 m2
Obestavěný prostor: 353 m3
Vnější stěna: U = 0,15
Podlaha nad terénem: U = 0,15
Střecha: U = 0,14
Větrání: Přirozené okny
Vytápění: Teplovodní podlahové
Okna: Dřevěná Profil IV92 PASIV, Uw = 0,69
Zastínění: Příprava na předokenní žaluzie
Potřeba tepla k vytápění: 44 kWh/ m2.a (PHPP)

V obvodové stěně je použito celkem 240 mm tepelné izolace.

Studie, projekt pro stavební povolení, projekt pro provedení stavby: 3AE, 2011
Realizace: 3AE, 08/2011 – 01/2012
9 comments
add comment
Subject
Author
Date
obestavěný prostor?
rejp
19.10.12 11:42
Obestavěný prostor.
sim
19.10.12 04:36
pár praktických poznámek...
s.j.k.
21.10.12 02:37
pro SJK
Tomas Pavlas
24.10.12 08:19
SJK má pravdu
ALDAR
24.10.12 03:07
show all comments

Related articles