Dražba pasivní dřevostavby za 1 Kč

Publisher
Pavlína Drbálková
12.09.2012 12:00
AGROP NOVA a.s. (NOVATOP)

Už 12. září vypukne dražba, ve které se prodává mobilní pasivní dřevostavba i s kompletním vybavením. Veřejná dražba na Aukro.cz bude začínat na 1 koruně a vyvrcholí 22. září na veletrhu For Arch v Praze.
Dům bude stát v hale 1, sektor E a bude po celou dobu veletrhu přístupný veřejnosti. Odborníci z Centra pasivního domu zde budou k dispozici v roli průvodců a poradců. Návštěvníci tak budou moci využít bezplatné poradenství v oblasti pasivního stavění. K dispozici budou po celou dobu i specialisté NOVATOP.

23. mezinárodní stavební veletrh For Arch probíhá od 18. do 22. září 2012 na výstavišti v Praze Letňanech. Otevírací doba: út – pá / 10.00 – 18.00 hod, sobota / 10.00 – 16.00 hod.

Dřevostavba o rozměru 7,5 × 3,5 a výšce tři metry demonstruje materiály a technologie obvykle používané u pasivních domů. Konstrukci dřevostavby tvoří panely NOVATOP z vrstveného masivního dřeva. Jednou z nejvýraznějších vlastností této technologie je možnost přiznat nosnou konstrukci a využít pohledovou kvalitu masivního dřeva pro finální řešení vnitřních povrchů. I v tomto domě tvoří smrkové dřevo výrazný interiérový prvek na zdech, stropě i na toaletě.

Jak se stavěl tento dům na letošním veletrhu IBF v Brně, si můžete připomenout zde.Na panely byla z venkovní strany přidána tepelná izolace v tloušťkách v rozmezí 320 až 360 milimetrů. Použily se celkem čtyři typy skladeb obvodových stěn. Na zadní straně domu je použitá varianta s kontaktní izolací z tvrdé minerální vlny se stěrkovou omítkou. Boční stěny byly zaizolovány měkkou minerální izolací vkládanou mezi lehké dřevěné nosníky kotvené k bočním nosným panelům. Přední strana domu je postavená z typových I-nosníků, které jsou na celou šířku stěny a jsou vyplněny foukanou izolací z celulózy. Čelní a boční fasády tvoří modřínový palubkový obklad.

V přední stěně jsou osazeny vstupní dveře určené pro pasivní domy a velké okno s posuvnými dveřmi pro přímý vstup na terasu. Okna mají trojskla a izolované eurorámy. Rámy oken byly pro přerušení tepelného mostu částečně překryty dřevovláknitou izolační deskou. Nad oknem a dveřmi je umístěna elektricky ovládaná venkovní žaluzie pro regulaci solárních zisků.

Střecha je pultová, provětrávaná s krytinou z trapézového plechu. Je chráněná minerální izolací, která je umístěna uvnitř stropního panelu NOVATOP, a částečně minerální izolací nad panelem. Stropní a v tomto případě zároveň střešní panel je tvořen spodní vícevrstvou deskou, na kterou jsou nalepena příčná a podélná žebra a celá konstrukce je uzavřena horní vícevrstvou deskou. Dutiny mezi žebry lze osazovat podle požadavků stavby tepelnou, zvukovou a protipožární izolací a panely umožňují zapouštění světel a vedení instalací přímo v konstrukci.

Minerální izolace o tloušťce 240 milimetrů je i v podlaze, která je opět řešena dutým žebrovým elementem NOVATOP. Dům bude po prodeji umístěný na pozemku na osazovací rošt s další vloženou izolací tloušťky 220 milimetrů.Sociální zázemí nabízí umyvadlo, sprchový kout a toaletu. Teplá voda je připravována v elektrickém boileru o velikosti 30 litrů.
Obytná část domu je vybavena kuchyňskou linkou s dřezem, elektrickým vařičem a zabudovanou ledničkou. Linka navazuje na jídelní stůl pro čtyři osoby. Sezení je možné použít i ven na terasu. Úložná stěna je kombinována s velkoplošnou televizí. V tomto vzorovém mobilním domě chybí ložnice, tu může nahradit rozkládací pohovka na místě současného ratanového gauče.

Dřevostavba je vybavená technologií řízeného větrání s rekuperací s vysokou účinností. V buňce jsou také použity prvky inteligentního domu. Elektroinstalace ovládá vytápění s malým přímotopem, stmívání svítidel, spouštění venkovních žaluzií. Na systém je možno napojit i řízené větrání s případným čidlem CO2. Systém umožňuje i dálkový přístup a další prvky jako je zabezpečení domu.

Autorem projektové dokumentace je H.L.C. spol. s.r.o. (ve spolupráci s Ateliérem ELAM a Architektonickou kanceláří Křivka).
Konstrukční materiál NOVATOP dodala firma AGROP NOVA a.s.
Okna dodala společnost SLAVONA, s.r.o.
7 comments
add comment
Subject
Author
Date
Pasivní dům
Tomas Pavlas
12.09.12 05:03
kopie čeho?
imho
12.09.12 07:55
Pasivní dům
Dita
12.09.12 08:04
Pasivni dum
Michal Prochazka
12.09.12 08:02
Pasivni dum
Tomas Pavlas
12.09.12 09:14
show all comments

Related articles