Beton v zajetí hexagonu

Publisher
Tisková zpráva
24.04.2020 18:00
PRESBETON Nova, s. r. o.


Změny klimatu a častá horka proměňují v posledních letech mnohá centra metropolí v neobyvatelné oblasti. Město 21. století zkrátka naléhavě potřebuje najít ztracenou rovnováhu mezi zastavěnou plochou a zelenou krajinou. Toho může být docíleno pouze koncepční kultivací městského prostoru, která by měla člověka a přírodu postavit na podobnou úroveň. Jak by mělo moderní město vypadat? Živé, pulzující, kreativní, harmonické, a především by se v něm mělo dobře žít.


Pro tvorbu harmonických zákoutí ve veřejném prostoru, jež nabídnou příjemná místa k odpočinku a setkání uprostřed měst, je vedle zeleně potřeba použít i vhodný městský mobiliář. Sázka na ucelený systém městského mobiliáře v tomto případě usnadní práci architektům, kteří nemusejí sahat ke zcela individuálním a drahým řešením, ale mohou volit designově zajímavé, nicméně jednodušší a levnější varianty. Česká firma Presbeton se zaměřuje na výrobu betonových komponentů do soukromých i veřejných prostor.


Beton je díky své odolnosti vhodným materiálem pro problematické městské zóny, kde dané prvky musejí odolávat nejen nepřízni počasí, ale také případným vandalům. Designově zajímavý a rovněž oceňovaný systém H-E-X nabízí ucelený soubor elementů, které se hodí pro úpravy parků a veřejných prostranství ulic, pěších zón a náměstí.

Název H-E-X odkazuje na přímou inspiraci bionickými příklady z živočišné říše. Hexagonální geometrie je jednou z nejčastěji se opakujících přírodních geometrických forem, již najdeme například v čedičových sloupcových útvarech nebo v komůrkách včelích pláství. Dlažba z této řady umožňuje navrhnout přirozený přechod ze zpevněných ploch do parkové úpravy. Navíc může být zkombinována plná dlažba s vegetační, případně s květináči, které mohou v různých výškách vystupovat z povrchu a lze je přímo vložit do vyskládané plochy. Na rozdíl od vybetonovaných cest umožňuje systém H-E-X zpracování kultivovaných zákoutí hravou formou. Dlažba H-E-X o tloušťce 80 milimetrů je dimenzována na pojezd vozidel do 3,5 tuny. Součástí systému jsou vedle zmíněného dlažebního systému i lavičky, sedáky, květináče, stoly, stojany na kola, odpadkové koše, dělicí sloupky a svítidla. Všechny prvky jsou mrazuvzdorné a opatřené impregnací Protect System TOP, která zlepšuje přirozené vlastnosti betonu.

Všechny prvky jsou z dokonale hladkého šedého pohledového betonu. Světlá barva zamezuje v letních měsících přehřívání. Pevnost výrobků zaručuje kvalitní železobeton. Netradičních a zajímavých tvarů je docíleno odléváním do forem. Z důvodu komfortu jsou na výrobu laviček použity vedle betonu i dřevěné latě z impregnovaného smrkového dřeva opatřené různými povrchovými nátěry. Použité kovové spojovací prvky jsou z odolného galvanicky zinkovaného kovu.

0 comments
add comment

Related articles