Offcity architekti: Anna Beata Háblová & Filip Landa

Mluvit o architektuře

Source
Šárka Zahálková, OFFCITY
Publisher
Tisková zpráva
07.05.2024 11:00
Lectures

Czech Republic

Pardubice

Architektura je živá v hmota. V posledních letech se toho na jejím poli děje více než dříve. Vzniká řada zajímavých staveb, nových úprav veřejných prostorů. Architektura je prezentována jak tvůrci, tak i kritiky a je tématem odborných i laických diskusí. Je dobře, že nové stavby a nové prostory vyvolávají emoce, je správné, že se o nich hovoří, ale... Jak vypadá současná veřejná i neveřejná debata o architektuře? Jak jsou nové realizace reflektovány v médiích. Existuje vnitřní odborná kritická diskuze, nebo se architekti jen plácají po ramenou? Kdo a jak může veřejnost vzdělávat v tomto ohledu? Lze na oblast stavebnictví, architektury uplatňovat multikriteriální hodnocení? Je takové hodnocení možno zpřístupnit veřejnosti? Jsou významná až existenciální témata současnosti dostatečně reflektována soudobými architekty? Je na ně upozorňováno při výuce architektů?
Letošní cyklus pojímáme více diskuzně – v rámci večera se setká dvojice hostů či hostek, jejichž pohledy a zkušenosti spjaté s tématem „Mluvit o architektuře“ mohou být i velmi rozdílné. Naší první hostkou bude architektka, teoretička a básnířka Anna Beata Háblová, kterou možná znáte z ranního vysílání na rozhlasové stanici ČRo Vltava. Její senzitivní úvahy vdechují život neživé hmotě architektury a přibližují její esenci širokému publiku. Druhým z dvojice bude Filip Landa, rovněž architekt, publicista a poutník, který se po dlouholeté spolupráci s odborným časopisem ERA21 stal jeho šéfredaktorem. ERA21, která je primárně cílená odborné veřejnosti, do veřejného prostoru přináší témata rezonující v současném architektonickém dění.
Budeme se těšit na setkání s vámi a diskuzi, která bude otevřená i vám.
Pořádá Offcity z. s. ve spolupráci s galerií GAMPA v rámci projektu OFFCITY 2024 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.
0 comments
add comment

Related articles