kruh jaro 2013: Gilles Perraudin - Lidová inspirace

Source
Kruh
Publisher
Tisková zpráva
05.06.2013 23:15
Gilles Perraudin

Kruh a Francouzský institut v Praze Vás zvou na cyklus přednášek „Metamorfózy měst“

čt 06/06/13, 19:30

pá 07/06/13, 19:00

Gilles Perraudin, Lidová inspirace

Inovativní způsoby stavění a udržitelná výstavba zaměstnává přední světové architekty již několik dekád. Málo z tvůrců se však v této souvislosti radikálně vrací k prapůvodní architektuře a lidovým postupům tak jako přední francouzský architekt Gilles Perraudin, který vystoupí na 6. června v Praze a o den později v Brně v rámci přednáškového cyklu Metamorfózy měst.

Gilles Perraudin a jeho ateliér Perraudin Architectes se již přes třicet let zabývá problematikou životního prostředí, udržitelnou výstavbou a výzkumem nových a inovativních způsobů stavění s využitím přírodních materiálů z lokálních zdrojů. K těmto postupům dospěl paradoxně po prvotní fascinaci high-tech technologiemi, které využil ve svých realizacích. Jde například o projekt Akademie Mont-Cenis v německém Herne (1999), sofistikované ultraekologické stavbě – mamutím skleníku s dřevěnou nosnou konstrukcí, jehož střechu pokrývá 10 000 m² fotovoltaických panelů, které produkují 1 MW čisté elektrické energie.

Vzhledem k problematické recyklaci použitých materiálů a náročných detailů však Perraudin nakonec dospěl k upřednostnění původních materiálů jako je dřevo, hlína a kámen ve své základní surovosti, bez kombinace s moderními materiály a technologiemi. Použití těchto šetrných materiálů odkazuje k prapůvodním stavbám, archetypální architektuře, která v Perraudinových projektech získává velmi současnou podobu. Perraudin proslul svými realizacemi z masivních kamenných kvádrů – jde například o vinný sklep Chai Viticole Vauvert, ale i další projekty škol, muzeí a obytných staveb, které jsou citlivě zasazeny do svého krajinného kontextu a přes svou rustikální podobu splňují vysoce aktuální funkčnost.

Gilles Perraudin (*1949) francouzský architekt působící v Lyonu. Mezi jeho realizace patří například budovy vinařství ve Vauvert (1998), v Nizas (2001) a v Solan (2008) či komplex Muzea vína v Patrimoniu na Korsice (2011), které jsou tvořené z masivních kamenných kvádrů, citlivě zasazených do středomořského prostředí. www.perraudinarchitectes.com

čt 06/06/13, 19:30
Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1

zdarma
přednáška bude ve francouzštině a bude tlumočena do češtiny

pá 07/06/13, 19:00
4AM/Fórum pro architekturu a média, Rosická 1, Brno

zdarma
přednáška bude ve francouzštině a bude tlumočena do češtinyorganizátoři: Kruh, Francouzský institut v Praze,
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha,
projekt podpořili: Konsepti, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Metrostav a. s., Sipral a. s., Nadace české architektury,
mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz

Občanské sdružení Kruh
pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury.
0 comments
add comment

Related articles