kruh jaro 2020: Karl Otto Ellefsen

Norské turistické trasy

Source
Kruh, z.s.
Publisher
Tisková zpráva
05.03.2020 11:30
Czech Republic

Prague

Kdy: čtvrtek 5/3/2020 19:30
Kde: CAMP, Vyšehradská 41
Přednáška bude v angličtině, tlumočená do češtiny.

Rádi bychom Vás pozvali na nový cyklus přednášek o současné severské architektuře. V roce 2020 jsme pro vás opět připravili celkem 7 přednáškových večerů, na kterých vystoupí architekti z Norska, Švédska, Finska a Dánska. Severské země patří mezi průkopníky v oblasti udržitelné architektury. Využívání lokálních zdrojů, přírodních materiálů, ale i odvaha experimentovat spojuje architekty ze severských zemí, kteří přijedou na jaře tohoto roku do Prahy přednášet.

Norské turistické trasy kombinují výraznou krajinu a současnou architekturu a staly se vyhledávaným cílem nejen fanoušků architektury.  Za dvacet let tu vzniklo více než 200 architektonických počinů rozprostřených po celé zemi, jejich cílem je podpořit regionální rozvoj a upozornit na opomíjená a vzdálená místa v Norsku.  Projekt se neustále rozvíjí a kombinuje chráněnou oblast s kvalitní architekturou. U zrodu celého projektu stál profesor Karl Otto Ellefsen, který přijede na naše pozvání přednášet už ve čtvrtek 5. března 2020 do Prahy.  

Příkladem takové architektonické intervence v krajině je vyhlídková stezka Cesta Trollů od uznávaného ateliéru Reiulf Ramstad Architects. Dramatickou vyhlídku doplnily o radikální současné krajinné řešení, které se stalo vyhledávaným turistickým cílem. Studio přijalo naše pozvání a přestaví se v Praze v dubnu, v květnu mimo jiné přijede israelsko-norský ateliér HZA, jenž se také zapojil do projektu národních turistických tras, a to svým odpočívadlem s veřejnými toaletami. Všechny tyto projekty představí taktéž Karl Otto Ellefsen, který je výraznou osobností v oblasti vzdělávání v architektuře, působil jako rektor na univerzitě v Oslu a vyučoval mimo jiné v Londýně. Byl prezidentem Evropské asociace pro architektonické vzdělávání. V roce 2017 byl kurátor Triennale v Oslu.

Spolek KRUH v roce 2020 slaví 20 let výročí od založení. Kromě pravidelných přednáškových večerů se zahraničními architekty pořádá také festivaly Den architektury a Film a architektura. „Přijde mi až neuvěřitelné, že jsme u činnosti vydrželi už 20 let a že Den architektury má tak obrovský úspěch v rámci celé republiky. Máme spoustu nápadů do budoucna, jak rozšířit naši činnost a na některé z nich se můžete těšit už v letošním roce. To hlavní ale zůstává – pomáhat šířit osvětu o současné kvalitní architektuře," uzavírá Marcela Steinbachová.

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles